August III Wettin urodził się 17.10.1696 roku w Dreźnie, jako syn Augusta II Mocnego (1670-1933), władcy Saksonii i Rzeczpospoliej.
Po śmierci ojca August III zawarł traktat z Austrią w 1733 roku, w którym uznał sankcję pragmatyczną Karola VI Habsburga (1685-1740) oraz oddanie Kurlandii faworytowi carycy rosyjskiej Anny Romanowej (1693-1740) w zamian za poparcie jego kandydatury.
Po wyborze na króla Polski, mimo równoczesnych rządów Stanisława Leszczyńskiego (1677-1766), objął on władzę przy pomocy saskich i rosyjskich wojsk i zmusił go do opuszczenia kraju, by ostatecznie zostać uznanym królem w 1736 roku.
Jeśli chodzi o sprawy wewnętrzne Polski, to August III dążył przede wszystkim do wprowadzenia dynastyczności tronu polskiego, a tym samym zapewnieniu sukcesji tronu jednemu z jego synów. Nie dbał też zbytnio o siłę wojskową Polski. Było to za pewne spowodowane ogromnymi funduszami, które przeznaczał on na prowadzenie bardzo bogatego życia, co nie pozwalało na przeznaczenie odpowiednich środków na rozwój, między innymi, armii. Ogromne fundusze pochłaniała też inna pasja władcy, a mianowicie sztuka. To właśnie ze jego panowania galeria sztuki w Dreźnie wzbogaciła się o liczne zbiory.
Kolejną charakterystyczną rzeczą, związaną z Rzeczpospolitą, był fakt, że August III nie używał języka polskiego, ponieważ w oficjalnej korespondencji posługiwał się on językiem francuskim (mimo tego, że najprawdopodobniej znał polski).
W polityce zagranicznej August III opierał się przede wszystkim na sojuszu z Rosją, który pozwolił mu na swobodne rządy w Polsce oraz prowadzenie swobodnej polityki wobec Prus i Austrii. Za jego czasów Rzeczpospolita popadała coraz bardziej w zależność od Rosji.
August III Sas zmarł 5.10.1763 roku w Dreźnie.
August III Sas - biografia, panowanie, najważniejsze wydarzenia
Polecamy również:
-
August II Mocny - biografia, przydomek, najważniejsze wydarzenia
August II Mocny, pochodzący z dynastii Wettynów, urodził się 12.05.1670 roku w Dreźnie, w rodzinie elektorów saksońskich. W młodości wiele podróżował po Europie, w roku 1694 objął zaś, po śmierci brata, rządy w Saksonii. Za jego czasów kraj ten znajdował się u szczytu rozwoju, będąc... Więcej »
-
Podwójna elekcja w 1733 r. - na czym polegała? Wojna o sukcesję polską (przyczyny, przebieg, skutki)
Pierwszego lutego 1733 zmarł w Warszawie król August II Mocny. Jego panowanie uznaje się często za początek końca Rzeczpospolitej Obojga Narodów i znaczące osłabienie jej roli w polityce międzynarodowej. Mimo to ogromne ciągle państwo było liczącym się czynnikiem w Europie Środkowo-Wschodniej, stąd... Więcej »
-
Sytuacja społeczno-polityczna Polski w XVIII
W czasach panowania dynastii Wettynów w Rzeczpospolitej państwo to było już jedynie cieniem dawnej świetności. Ciągłe wojny wieku XVII i początku XVIII doprowadziły państwo na skraj upadku i zapaści gospodarczej. Rzeczpospolita była jednym z nielicznych krajów, które w XVIII wieku odnotowały... Więcej »
-
Czasy saskie w Polsce - plusy i minusy. Bilans
Po śmierci króla Jana III Sobieskiego Szlachta stanęła po raz kolejny przed trudnym wyborem kolejnego króla. Było to o tyle ważne, że mimo nie tak dawnej wielkiej i zwycięskiej batalii pod Wiedniem państwo polskie ciągle znajdowało się w ciężkiej sytuacji finansowej i gospodarczej. Jak... Więcej »
-
Stanisław August Poniatowski - biografia, koronacja, najważniejsze wydarzenia
Stanisław August Poniatowski urodził się 17.01.1732 roku w Wołczynie, w bogatej i wpływowej rodzinie magnackiej. W młodości otrzymał wychowanie domowe, odbył też serię podróży po Europie. Po powrocie do kraju związał się politycznie z obozem rodów magnackich pod przewodnictwem Czartoryskich, zwanym... Więcej »