Recenzja spektaklu Zemsta

„Fredro klasycznie”

„Zemsta” to doskonale znana polskiemu widzowi historia sąsiedzkiego konfliktu osadzona w realiach XVIII-wiecznej wsi polskiej. Wyraziste postacie, świetnie skrojona intryga, ponadczasowy komizm sprawiają, że komedia Fredry nie schodzi z afisza od dnia swojej premiery w 1834 r.

Teatralne przedstawienie w reżyserii Jana Świderskiego z 1972 r. zrealizowane zostało na potrzeby Teatru Telewizji. Główne role zagrali Jan Świderski (Cześnik Raptusiewicz), Czesław Wołłejko (Rejent Milczek), Krzysztof Kalczyński (Wacław), Joanna Jędryka (Klara), Wojciech Pokora (Papkin), Emilia Krakowska (Podstolina).

Ktoś powie – to tylko kolejna odsłona popularnej sztuki. Rzeczywiście, reżyser nie szuka awangardowych rozwiązań, nie próbuje bawić się konwencją. I ma rację – dobrze zagrany klasyk obroni się sam. Co zatem sprawia, że oglądanie spektaklu staje się niezwykłym przeżyciem?

Niewątpliwie o jego wartości decyduje doborowa obsada. Świderski i Wołłejko dają popis swoich aktorskich umiejętności. Cześnik i Rejent nie są przerysowani, to postacie z krwi i kości. Pokora bryluje na scenie, oddając grą aktorską złożoność natury Papkina. Zachwyca fantastyczna dykcja aktorów, swoboda, z jaką posługują się Fredrowskim ośmiozgłoskowcem, który w ich ustach brzmi zupełnie naturalnie.

Współczesnego widza karmionego grafiką komputerową mogą śmieszyć kartonowe dekoracje (tekturowy mur czy makieta zamku). To jednak nie scenografia (choć ważny składnik teatralnego przedstawienia), a ponadczasowy komizm „Zemsty” stanowi o wartości spektaklu. Wystarczy choćby wskazać fenomenalną scenę pisania listu ze Świderskim i Dzwonkowskim. Majstersztyk!

„Zemsta” w wykonaniu aktorów Teatru Telewizji śmieszy i choć wydaje się nieco anachroniczna, szczególnie w porównaniu z o wiele młodszą wersją Wajdy, jest spektaklem szczególnie godnym polecenia!

Jak napisać recenzję spektaklu

Polecamy również:

 • Recenzja książki - Mały Książę

  "Mały (Wielki) Książę" Utrzymany w konwencji baśni „Mały Książę”, autorstwa francuskiego pisarza i poety Antoine’a de Saint-Exupery’ego, wydany został w 1943 r. w Nowym Jorku. Przetłumaczony na ponad 300 języków utwór należy do klasyki światowej literatury. W Polsce jest... Więcej »

 • Recenzja płyty - Powstania Warszawskiego Lao Che

  "Mocny temat - mocne brzmienie" 21 marca 2005 r. wydany został koncepcyjny album pt. Powstanie Warszawskie polskiego crossoverowego zespołu Lao Che. To ponad 40 minut muzyki - 10 utworów autorstwa wokalisty Huberta Dobaczewskiego przedstawiających kolejne wydarzenia powstańcze (1939 /... Więcej »

 • Recenzja wystawy fotograficznej

  "Świat w obiektywie" W dniach 24 listopada – 16 grudnia 2018 r. w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu po raz osiemnasty można było oglądać wystawę World Press Photo. Zaprezentowane zostały zdjęcia prasowe dokumentujące najważniejsze wydarzenia roku. Komisja konkursowa Fundacji World Press Photo w... Więcej »

 • Recenzja filmu Dywizjon 303

  „Ci cholerni Polacy…” „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” jest efektem współpracy polsko-brytyjskiej. Ten dramat wojenny w reżyserii Denisa Delića, czerpiący inspirację z książki Arkadego Fiedlera, miał swoją premierę 31 sierpnia 2018 r. W postaci polskich lotników... Więcej »

 • Recenzja koncertu muzyki klasycznej

  „Wybrzmiała epoka Chopina” Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych to projekt Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina zrealizowany dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorom przyświecały dwa cele. Po pierwsze, chodziło o to, by wyłonić nowe... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23