Recenzja książki - Mały Książę

"Mały (Wielki) Książę"

Utrzymany w konwencji baśni „Mały Książę”, autorstwa francuskiego pisarza i poety Antoine’a de Saint-Exupery’ego, wydany został w 1943 r. w Nowym Jorku. Przetłumaczony na ponad 300 języków utwór należy do klasyki światowej literatury. W Polsce jest lekturą szkolną. To historia kosmicznej podróży małego chłopca, który wreszcie dociera na Ziemię, wspaniała opowieść o miłości, przyjaźni i poszukiwaniu sensu istnienia, a przede wszystkim krytyczne spojrzenie na kondycję rodzaju ludzkiego.

O sukcesie wydawniczym „Małego Księcia” decyduje na pewno ponadczasowość jego problematyki. Choć książka powstała jako odpowiedź na okrucieństwa ogarniętego wojną świata, jest aktualna również dziś. Tytułowy bohater bezlitośnie demaskuje słabości ludzkiego charakteru – żądzę sławy, bezrefleksyjną potrzebę posiadania, pychę, uleganie nałogom…

Lektura, choć charakteryzująca się niewielką objętością i prostą fabułą, dostarcza wielu wzruszeń. Czytelnik razem z małym bohaterem przeżywa ból rozstania, radość odkrywania, tęsknotę za tym, co obdarzyło się uczuciem. Trudno nie docenić tego małego chłopca o wielkim sercu, nie sposób nie uronić łzy, gdy podejmuje ostateczną decyzję.

Ogromnym atutem książki jest jej szata graficzna – dzieło samego autora. Ilustracje są minimalistyczne, ale śliczne i niezwykle sugestywne.

Kto może sięgnąć po „Małego Księcia”? Absolutnie każdy! Młody czytelnik odbędzie ciekawą podróż, pozna nietuzinkowych bohaterów, a starszy będzie miał okazję na chwilę zatrzymać się w biegu i zastanowić nad tym, co w życiu naprawdę ma wartość.

Jak napisać recenzję książki

Polecamy również:

 • Recenzja płyty - Powstania Warszawskiego Lao Che

  "Mocny temat - mocne brzmienie" 21 marca 2005 r. wydany został koncepcyjny album pt. Powstanie Warszawskie polskiego crossoverowego zespołu Lao Che. To ponad 40 minut muzyki - 10 utworów autorstwa wokalisty Huberta Dobaczewskiego przedstawiających kolejne wydarzenia powstańcze (1939 /... Więcej »

 • Recenzja wystawy fotograficznej

  "Świat w obiektywie" W dniach 24 listopada – 16 grudnia 2018 r. w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu po raz osiemnasty można było oglądać wystawę World Press Photo. Zaprezentowane zostały zdjęcia prasowe dokumentujące najważniejsze wydarzenia roku. Komisja konkursowa Fundacji World Press Photo w... Więcej »

 • Recenzja filmu Dywizjon 303

  „Ci cholerni Polacy…” „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” jest efektem współpracy polsko-brytyjskiej. Ten dramat wojenny w reżyserii Denisa Delića, czerpiący inspirację z książki Arkadego Fiedlera, miał swoją premierę 31 sierpnia 2018 r. W postaci polskich lotników... Więcej »

 • Recenzja spektaklu Zemsta

  „Fredro klasycznie” „Zemsta” to doskonale znana polskiemu widzowi historia sąsiedzkiego konfliktu osadzona w realiach XVIII-wiecznej wsi polskiej. Wyraziste postacie, świetnie skrojona intryga, ponadczasowy komizm sprawiają, że komedia Fredry nie schodzi z afisza od dnia swojej premiery w... Więcej »

 • Recenzja koncertu muzyki klasycznej

  „Wybrzmiała epoka Chopina” Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych to projekt Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina zrealizowany dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorom przyświecały dwa cele. Po pierwsze, chodziło o to, by wyłonić nowe... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 3 =
nieAdam
2022-05-27 15:12:23
Komentuję tekst
Adam
2019-12-12 15:03:55
Skomentuj tekst
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19