Recenzja płyty - Powstania Warszawskiego Lao Che

"Mocny temat - mocne brzmienie"

21 marca 2005 r. wydany został koncepcyjny album pt. Powstanie Warszawskie polskiego crossoverowego zespołu Lao Che. To ponad 40 minut muzyki - 10 utworów autorstwa wokalisty Huberta Dobaczewskiego przedstawiających kolejne wydarzenia powstańcze (1939 / Przed burzą, Godzina W, Barykada, Zrzuty, Stare Miasto, Przebicie do Śródmieścia, Czerniaków, Hitlerowcy, Kanały i Koniec). To hołd złożony bohaterom powstańczej Warszawy. Koncerty z wykorzystaniem piosenek organizowane były okazjonalnie. Ostatnim (01.08.2015 r.) członkowie zespołu uczcili 71. rocznicę powstania.

Kto, sięgając po „Powstanie Warszawskie”, liczy na kolejną typową odsłonę patriotycznych piosenek żołnierskich, będzie mocno zaskoczony. Nawet jeżeli wybrzmią słowa „Pałacyku Michla”, będzie to całkiem inna aranżacja…

Album nie jest jednorodny ani w warstwie muzycznej, ani tekstowej. Każda z piosenek zaskakuje innym brzmieniem, każdy tekst czerpie z innych źródeł. Usłyszymy fragmenty wierszy poetów różnych epok - Baczyńskiego, Jasińskiego, Czahrowskiego, autentyczne fragmenty przemówień i piosenek z okresu okupacji. Dobaczewski czerpie też z Biblii, twórczości współczesnych zespołów, a nawet Spielbergowskiego Szeregowca Ryana. Niesamowita mieszanka!

Co więcej - melodyjne fragmenty mieszają się z partiami recytowanymi, wykrzyczanymi. Nie jest to muzyka lekka, łatwa i przyjemna, wręcz przeciwnie – różnorodnością stylów muzycznych (od bluesa po punk rocka), dźwięków i odgłosów w pełni oddaje zamęt powstańczej rzeczywistości.

Powstanie Warszawskie niekoniecznie musi przypaść do gustu amatorom melodyjnych przebojów serwowanych przez media. Jest jednak tak nieszablonowym i zaskakującym projektem, niesie w sobie tak potężny ładunek emocjonalny, że żadnego słuchacza nie pozostawi obojętnym.

Jak napisać recenzję płyty

Polecamy również:

 • Recenzja książki - Mały Książę

  "Mały (Wielki) Książę" Utrzymany w konwencji baśni „Mały Książę”, autorstwa francuskiego pisarza i poety Antoine’a de Saint-Exupery’ego, wydany został w 1943 r. w Nowym Jorku. Przetłumaczony na ponad 300 języków utwór należy do klasyki światowej literatury. W Polsce jest... Więcej »

 • Recenzja wystawy fotograficznej

  "Świat w obiektywie" W dniach 24 listopada – 16 grudnia 2018 r. w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu po raz osiemnasty można było oglądać wystawę World Press Photo. Zaprezentowane zostały zdjęcia prasowe dokumentujące najważniejsze wydarzenia roku. Komisja konkursowa Fundacji World Press Photo w... Więcej »

 • Recenzja filmu Dywizjon 303

  „Ci cholerni Polacy…” „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” jest efektem współpracy polsko-brytyjskiej. Ten dramat wojenny w reżyserii Denisa Delića, czerpiący inspirację z książki Arkadego Fiedlera, miał swoją premierę 31 sierpnia 2018 r. W postaci polskich lotników... Więcej »

 • Recenzja spektaklu Zemsta

  „Fredro klasycznie” „Zemsta” to doskonale znana polskiemu widzowi historia sąsiedzkiego konfliktu osadzona w realiach XVIII-wiecznej wsi polskiej. Wyraziste postacie, świetnie skrojona intryga, ponadczasowy komizm sprawiają, że komedia Fredry nie schodzi z afisza od dnia swojej premiery w... Więcej »

 • Recenzja koncertu muzyki klasycznej

  „Wybrzmiała epoka Chopina” Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych to projekt Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina zrealizowany dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorom przyświecały dwa cele. Po pierwsze, chodziło o to, by wyłonić nowe... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53