Jerzy Szaniawski, Profesor Tutka (opowiadania) – streszczenie

Przeczucie Profesora Tutki

Widzimy grupę znajomych, którzy rozprawiają o snach i przeczuciach. Niektórzy twierdzą, że coś takiego jak intuicja nie istnieje, a drudzy, że należy w nią wierzyć i podążać za jej głosem. Jeden z sędziów opowiada historię jak to planował wybrać się w podróż nocnym pociągiem, jednak w ostatniej chwili zrezygnował i dobrze zrobił, bo pociąg się wykoleił. Profesor Tutka zaczął wówczas opowiadać własne doświadczenia. Dotyczyło ona podróży samolotem oraz statkiem, którym miał przepłynąć Adriatyk. Coś podpowiadało mu, że nie powinien wybierać się na ten wyjazd, jednak profesor postanowił zignorować przeczucie. Miejscowość docelowa okazała się bardzo urokliwym miejscem, jednak podczas zakupów pamiątek bohater zorientował się, że go okradziono. Nie miał pieniędzy, ale również dokumentów i biletów na statek. Gdy wrócił do hotelu okazało się, że po prostu zapomniał tego wszystkiego zabrać z pokoju. W ten sposób Tutka wytłumaczył towarzyszom na czym polegała słuszność przeczucia – podpowiadało, że wydarzy się katastrofa i tak się stało, tyle tylko, że profesor wyszedł z niej cało.

Melonik Profesora Tutki

Jeden z obecnych mecenasów opowiadał o swoim drogim garniturze,

Polecamy również:

 • Juliusz Kaden-Bandrowski – biografia, książki

  Pisarz urodził się 24 lutego 1885 roku w Rzeszowie. Prócz kariery literackiej prowadził także życie wojskowe – był kapitanem piechoty Wojska Polskiego. Bandrowski studiował pianistykę w Krakowie, Lwowie, a także Lipsku i Brukseli, jednak kariery muzyka nie podjął ze względu na problemy z ręką... Więcej »

 • Agatha Christie - biografia, książki

  Pisarka określana królową kryminału. Więcej »

 • John Steinbeck – biografia, książki

  Pisarz urodził się 27 lutego 1902 roku w Salinas. Jako, że Steinbeck miał trzy siostry, większość dzieciństwa spędził w otoczeniu kobiet. Od najmłodszych lat przejawiał wrażliwość artysty, dostrzegającego piękno otaczającego go świata. Sprzyjało temu wychowywanie się pośród malowniczego krajobrazu San... Więcej »

 • Józef Wittlin - biografia i twórczość

  Urodził się 17 sierpnia 1896 roku w Dmytrowie w Małopolsce Wschodniej. Poeta, prozaik i tłumacz, pochodzący z rodziny żydowskiej. Jest autorem licznych powieści poetyckich i esejów. Więcej »

 • Jerzy Liebert - biografia, wiersze

  Jerzy Liebert to polski poeta tworzący w dwudziestym wieku. Urodził się 23 lipca 1904 roku w Częstochowie, a zmarł 19 czerwca 1931 w Warszawie. Uchodzi za twórcę okresu międzywojennego. Pochodził z niezbyt zamożnej rodziny – jego ojciec pracował jako inżynier. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
Prosto
Koksu • 2021-09-19 20:13:12
to streszczenie to lubię
Imię/nick • 2021-09-19 17:18:19
Słabe w ciul
Tfuj stary • 2021-09-19 17:14:14
Dzięki ;)
Fn • 2021-09-19 14:59:50
e3wssa
esah' • 2021-09-19 13:47:04