Jarosław Iwaszkiewicz, Matka Joanna od aniołów – streszczenie

Utwór rozpoczyna się w momencie gdy bohater Józef Suryn przybywa do Ludynia. Prowincjał jezuitów wysłał go tam by wypędził złego ducha z ciała jednej z urszulanek, matki przełożonej Joanny. Suryn zamierza wypędzić demona za pomocą odpowiedniej modlitwy.

Po drodze zatrzymuje się w karczmie, w której właściciela rozmawiają o opętanej zakonnicy Joanny i o spaleniu na stosie księdza, który ściągnął na nią to nieszczęście. Józef Suryn spotyka się następnie z księdzem Brymem, który jest raczej sceptyczny wobec kwestii opętania i egzorcyzmów. Po tej wizycie bohater udaje się bezpośrednio do klasztoru urszulanek.

Okazuje się, że matka Joanna jest starszą kobietą, która dość nieprzytomnie zachowuje się wobec Suryna. Rozmawiają o egzorcyzmach. Informuje księdza, że nosi w sobie aż dziewięć demonów. Nagle zaczynają one przez nią przemawiać. Grożą jezuicie, że nie dadzą się tak łatwo wypędzić z ciała zakonnicy. Siostra atakuje księdza i ucieka, a ten z przerażeniem dostrzega na jej dłoni wypalony ślad.

Ksiądz Suryn podejmuje kilka prób wypędzenia demonów, ale wszystkie kończą się niepowodzeniem. Zaczyna dziwnie czuć się w obecności zakonnicy, zdaje sobie sprawę, że zakochał się w kobiecie. Uważa, że to sprawka demonów. Wyjeżdża z miejscowości zabijając przy tym dwoje ludzi. Nie potrafił wypędzić demonów z zakonnicy, a na dodatek zagubił samego siebie.

Polecamy również:

 • Ikar – streszczenie i plan wydarzeń

  Narrator opowiadania na początku opisuje obraz Petera Brueghla pt. „Ikar”, na którym malarz uwiecznił postać młodzieńca tonącego w morzu. Na obrazie nikt z otoczenia nie zwraca jednak uwagi na śmierć chłopca. Więcej »

 • Panny z Wilka – streszczenie i plan wydarzeń

  Wydarzenia rozgrywają się w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Głównym bohaterem opowiadania jest Wiktor Ruben, zarządca folwarku Stokroć, który z powodu zmęczenia i kłopotów ze zdrowiem postanawia odbyć podróż sentymentalną do okolic, z którymi wiążą się jego wspomnienia z... Więcej »

 • Brzezina – streszczenie i plan wydarzeń

  Opowiadanie rozpoczyna się przyjazdem młodego, chorego na gruźlicę Stanisława do małej leśniczówki brata. Mężczyzna, który wcześniej leczył się w Davos, ma świadomość nieuchronności zbliżającej się śmierci. Więcej »

 • Jarosław Iwaszkiewicz, Dzienniki – opracowanie

  Dzienniki Jarosława Iwaszkiewicza ukazały się w trzech tomach. Obejmują zapiski pisarza z lat 1911-1980. Stanowią dokument pozwalający na dogłębne poznanie twórcy w różnych aspektach jego życia. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06
Dziękujemy. Przydało się nam na historię podczas sprawdzianu. ;)
• 2024-03-21 18:20:09