Jarosław Iwaszkiewicz, Dzienniki – opracowanie

Geneza

Dzienniki Jarosława Iwaszkiewicza ukazały się w trzech tomach. Obejmują zapiski pisarza z lat 1911-1980. Stanowią dokument pozwalający na dogłębne poznanie twórcy w różnych aspektach jego życia. Zarówno uczuciowym, emocjonalnym, jak i towarzyskim, społecznym i politycznym. We wspomnieniach Iwaszkiewicza odnajdziemy także opis procesu rodzenia się ważnej literatury, pośród dość zwyczajnej, a nawet smutnej codzienności.

Forma i styl

Badacze zauważają, że pisarz stworzył w dziennikach jeden, długi list do samego siebie. W zwierzeniach wyraża twórca różnorakie emocje i postawy. Zarówno żal, smutek, niezdecydowanie, ból i obawę, jak i pewność siebie, niezwykłą wrażliwość na świat, troskę.

Kompozycja i tematyka

Wspomnienia Jarosława Iwaszkiewicza podzielono na trzy następujące okresy odpowiadające kolejnym wydaniom:

- 1911-1956

- 1956-1963

- 1964-1980

Druga część wspomnień rozpoczyna się od granicznego historycznie roku 1956. Ta data stanowi również punkt zwrotny w dzienniku Iwaszkiewicza. Od tego momentu pisarz poświęca więcej miejsca sprawom politycznym. Obserwuje sytuację w Polsce, ale z uwagą śledzi również dzieje Węgier. Pomimo zmiany tematyki, wspomnienia nie tracą intymnego tonu. Ważne miejsce zajmuje także uczucie (homoseksualne) łączące Jarosława Iwaszkiewicza z Jerzym Błeszyńskim.

Ostatnia część Dziennika jest zapisem perspektywy starszego już człowieka, patrzącego na życie z żalem, ale jednocześnie w przyszłość z nadzieję, w pełnym pogodzeniu się ze zbliżającym się końcem. Tom ten zawiera wiele wspomnień z dawnych lat, ale opisuje także współczesność lat 70. i 80. Odnajdziemy w nim uwagi dotyczące środowisk artystycznych, relacji z władzą i stosunku do opozycji.

Polecamy również:

 • Ikar – streszczenie i plan wydarzeń

  Narrator opowiadania na początku opisuje obraz Petera Brueghla pt. „Ikar”, na którym malarz uwiecznił postać młodzieńca tonącego w morzu. Na obrazie nikt z otoczenia nie zwraca jednak uwagi na śmierć chłopca. Więcej »

 • Panny z Wilka – streszczenie i plan wydarzeń

  Wydarzenia rozgrywają się w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Głównym bohaterem opowiadania jest Wiktor Ruben, zarządca folwarku Stokroć, który z powodu zmęczenia i kłopotów ze zdrowiem postanawia odbyć podróż sentymentalną do okolic, z którymi wiążą się jego wspomnienia z... Więcej »

 • Brzezina – streszczenie i plan wydarzeń

  Opowiadanie rozpoczyna się przyjazdem młodego, chorego na gruźlicę Stanisława do małej leśniczówki brata. Mężczyzna, który wcześniej leczył się w Davos, ma świadomość nieuchronności zbliżającej się śmierci. Więcej »

 • Jarosław Iwaszkiewicz, Matka Joanna od aniołów – streszczenie

  Utwór rozpoczyna się w momencie gdy bohater Józef Suryn przybywa do Ludynia. Prowincjał jezuitów wysłał go tam by wypędził złego ducha z ciała jednej z urszulanek, matki przełożonej Joanny. Suryn zamierza wypędzić demona za pomocą odpowiedniej modlitwy. Po drodze zatrzymuje się w karczmie, w... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24