Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Oświecenie jako wiek rozumu i filozofów. Wybitni przedstawiciele oświecenia w Polsce i w Europie

Ostatnio komentowane
to jest debilizm
kacper • 2019-09-22 12:48:19
najgorsze co morze być
sarew • 2019-09-22 11:51:45
XO
XD • 2019-09-22 11:07:17
XD
LOL • 2019-09-22 09:40:21
mdmasmdamsamsdamsd P::;;
rak123 • 2019-09-21 14:10:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

   
Okres Oświecenia charakteryzował się szeregiem przemian zarówno społecznych, religijnych, jak i intelektualnych. Była to epoka, podczas której doszło do rozwoju wielu nowych pomysłów oraz idei, opartych na szeroko rozumianym ludzkim rozumie.

Przedstawiciele Oświecenia w Anglii

Sir Isaac Newton (1643-1727) był jednym z ojców Oświecenia w Anglii. Wsławił się on wieloma przełomowymi dokonaniami w różnych dziedzinach nauki, takich jak fizyka, matematyka czy astronomia. W swojej pracy „Philosophiae naturalis principia mathematica” z 1687 roku sformułował słynne trzy zasady dynamiki. Kolejnymi jego dokonaniami z zakresu fizyki były sformułowanie prawa powszechnego ciążenia oraz opracowanie korpuskularnej teorii budowy światła. Oprócz tego w zakresie matematyki między innymi opracował tak zwaną metodę stycznych, którą stosuje się przy rozwiązywaniu równań.

Oprócz Newtona kolejnym wybitnym przedstawicielem angielskiego Oświecenia był John Locke (1632-1704). Był on twórcą teorii liberalizmu. Twierdził, że najwyższym dobrem w każdym społeczeństwie jest wolność jednostki, a państwo powinno powinno w jak najmniejszym stopniu ingerować w życie społeczne. Wniósł on też swój wkład w teorię

Polecamy również:

 • Światopogląd i filozofia oświecenia - przedstawiciele, charakterystyka

  Dominującą cechą oświeceniowego sposobu myślenia jest krytycyzm, rewizja dotychczasowego sposobu poznawania, argumentacji, rozstrzygania i formułowania problemów. Krytycznie podchodzono do istniejących instytucji społecznych, form sprawowania władzy, religii i autorytetów. Filozofowie oświecenia dążą... Więcej »

 • Myśl społeczno-polityczna europejskiego i polskiego oświecenia

  Oświecenie to okres obejmujący koniec XVII wieku aż po początki XIX wieku. W różnych krajach te granice wyznaczają inne wydarzenia, jednak powszechnie przyjmuje się za początek epoki koniec panowania Ludwika XIV, a za koniec rewolucję francuską. Oba te wydarzenia mają duże znaczenie dla ujęcia myśli... Więcej »

 • Umowa społeczna - definicja, twórca, historia

  Okres Oświecenia charakteryzował się szeregiem przemian zarówno społecznych, religijnych, jak i intelektualnych. Była to epoka, podczas której doszło do rozwoju wielu nowych pomysłów oraz idei, opartych na szeroko rozumianym ludzkim rozumie. Rozwój ówczesnej nauki dążył do... Więcej »

 • Trójpodział władzy według Monteskiusza - definicja, opis, cechy

  W czasach Oświecenia jedną z najczęściej dyskutowanych  idei była idea wolności. O tym, jak bardzo był to ważny problem świadczy fakt, że zarówno we francuskiej Deklaracji Praw, jak i amerykańskiej Deklaracji niepodległości, wolność została uznana za jedno z podstawowych praw człowieka. Więcej »

 • Encyklopedyści francuscy w oświeceniu - kim byli, historia, założenia

  Okres Oświecenia charakteryzował się szeregiem przemian zarówno społecznych, religijnych, jak i intelektualnych. Była to epoka, podczas której doszło do rozwoju wielu nowych pomysłów oraz idei, opartych na szeroko rozumianym ludzkim rozumie. Doszło wówczas do powstania różnego... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =