Oświecenie jako wiek rozumu i filozofów. Wybitni przedstawiciele oświecenia w Polsce i w Europie

   
Okres Oświecenia charakteryzował się szeregiem przemian zarówno społecznych, religijnych, jak i intelektualnych. Była to epoka, podczas której doszło do rozwoju wielu nowych pomysłów oraz idei, opartych na szeroko rozumianym ludzkim rozumie.

Przedstawiciele Oświecenia w Anglii

Sir Isaac Newton (1643-1727) był jednym z ojców Oświecenia w Anglii. Wsławił się on wieloma przełomowymi dokonaniami w różnych dziedzinach nauki, takich jak fizyka, matematyka czy astronomia. W swojej pracy „Philosophiae naturalis principia mathematica” z 1687 roku sformułował słynne trzy zasady dynamiki. Kolejnymi jego dokonaniami z zakresu fizyki były sformułowanie prawa powszechnego ciążenia oraz opracowanie korpuskularnej teorii budowy światła. Oprócz tego w zakresie matematyki między innymi opracował tak zwaną metodę stycznych, którą stosuje się przy rozwiązywaniu równań.

Oprócz Newtona kolejnym wybitnym przedstawicielem angielskiego Oświecenia był John Locke (1632-1704). Był on twórcą teorii liberalizmu. Twierdził, że najwyższym dobrem w każdym społeczeństwie jest wolność jednostki, a państwo powinno powinno w jak najmniejszym stopniu ingerować w życie społeczne. Wniósł on też swój wkład w teorię umowy społecznej. Według niego każdy człowiek jeszcze przed wejściem w skład społeczeństwa ma pewien zestaw naturalnych praw do życia, wolności oraz własności. Teoria ta służyła temu, by wyjąć własność spod ingerencji państwa. Locke zaznaczał przy tym, że wszyscy ludzie wiążąc się umową społeczną i wybierając spośród siebie władzę, nie zrzekają się swoich naturalnych praw. W związku z tym wszyscy ludzie są równi wobec prawa  i przysługuje im wolność działalności gospodarczej, kulturalnej oraz politycznej. Również w kwestii religii państwo powinno zostać neutralne. W związku z powyższym państwo powinno służyć ochronie podstawowych praw, stąd często określa się państwo jako „stróża nocnego”. Doktryna Locke'a bardzo silnie oddziaływała praktycznie na całym świecie. Dała ona podstawę do rewolucji angielskiej z 1688 roku oraz o wiele późniejszej amerykańskiej Deklaracji Niepodległości.

Przedstawiciele Oświecenia we Francji

François Marie Arouet (1694-1778) znany jako Voltaire był wybitnym przedstawicielem francuskiego Oświecenia. Najbardziej wsławił się on swoim „Traktatem o tolerancji” z 1767 roku. Oprócz rozważań filozoficznych, Voltaire wykazał się też na gruncie zarówno dramatopisarstwa oraz historii, którą, według niego, powinno się rozumieć jako dzieje rozwoju cywilizacji.

Oprócz Voltaire równie ważną postacią był Jean-Jacques Rousseau (1712-1778). Rozwinął on koncepcję umowy społecznej w swoim dziele „Umowa społeczna” z 1762 roku. Jego koncepcja różniła się o tyle, że, w przeciwieństwie do Locke'a, zanegował on istnienie zracjonalizowanych norm prawa naturalnego. W swojej pracy Rousseau opisał model doskonałego społeczeństwa, które powinno żyć w małym państwie rządzonym demokratycznie. Obywatele tegoż państwa powinni razem współpracować i z własnej woli przestrzegać prawnego porządku. W tym przypadku mamy do czynienia z tym, że połączona na zasadzie równości wola jednostek tworzy coś w rodzaju woli powszechnej, która dążąc do powszechnego dobra gwarantuje pełną wolność jednostki.

Równie ważnym przedstawicielem tej epoki był Charles Louis de Montesquie (1689-1755) zwany Monteskiuszem, którego uważa się za ojca socjologii. Rozważał on zagadnienie wolności w społeczeństwie i to, jakie prawa mogą zagwarantować obywatelom jej zachowanie. Monteskiusz twierdził, że rozwojem społeczeństw rządzą pewnie prawidłowości, takie, jak warunki geograficzne, model życia społeczeństwa, panująca religia, warunki ekonomiczne. Wyróżnił on też trzy rodzaje ustrojów politycznych:
    a) republikę – suwerenność ludu;
    b) monarchię – rządy jednostki zgodne z prawem;
    c) despocję – rządy jednostki bez praw;
W pracy „O duchu praw” Monteskiusz opisał zasadę trójpodziału władzy i jej wzajemnej równowagi, w myśl której władza powinna dzielić się na wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą. Taki podział miał zapobiec pojawieniu się władzy despotycznej, gdyż każdy z tych trzech elementów ma się wzajemnie kontrolować.

Przedstawiciele Oświecenia w Rzeczpospolitej

Do ważniejszych przedstawicieli polskiego Oświecenia zaliczyć możemy między innymi jezuitę Franciszka Bohomolca (1720-1784), który był wybitnym nauczycielem, publicystą oraz tłumaczem.

Kolejną ważną postacią był kanonik katedralny Hugo Kołłątaj (1750-1812). Miał on bardzo duży wkład w powstanie Komisji Edukacji Narodowej powstałej 14 października 1773 roku. Warto też wspomnieć, iż Kołłątaj miał też wkład w powstanie Konstytucji 3 maja i był przedstawicielem stronnictwa patriotycznego na Sejmie Czteroletnim.

Duży wkład w rozwój polskiego Oświecenia miał również Ignacy Krasicki (1735-1801), którego uznaje się za najwybitniejszego twórcę tamtych czasów. Do jego najsłynniejszych dzieł należą, między innymi: „Bajki i przypowieści”, „Satyry”, „Hymn do miłości ojczyzny” oraz wiele innych.

Oprócz powyższych duży wkład w rozwój kultury Oświecenia miał ostatni król Polski – Stanisław August Poniatowski (1732-1798). To za jego rządów uchwalono Konstytucję 3 maja w 1791 roku.

Jeśli chodzi o polską naukę tamtych czasów, to nie sposób nie wspomnieć o braciach Janie (1756-1830) i Jędrzeju (1768-1838) Śniadeckich. Pierwszy z nich był wybitnym astronomem, matematykiem i geografem, natomiast drugi z nich odznaczył się w dziedzinie biologii i medycyny.

Polecamy również:

  • Światopogląd i filozofia oświecenia - przedstawiciele, charakterystyka

    Dominującą cechą oświeceniowego sposobu myślenia jest krytycyzm, rewizja dotychczasowego sposobu poznawania, argumentacji, rozstrzygania i formułowania problemów. Krytycznie podchodzono do istniejących instytucji społecznych, form sprawowania władzy, religii i autorytetów. Filozofowie oświecenia dążą... Więcej »

  • Myśl społeczno-polityczna europejskiego i polskiego oświecenia

    Oświecenie to okres obejmujący koniec XVII wieku aż po początki XIX wieku. W różnych krajach te granice wyznaczają inne wydarzenia, jednak powszechnie przyjmuje się za początek epoki koniec panowania Ludwika XIV, a za koniec rewolucję francuską. Oba te wydarzenia mają duże znaczenie dla ujęcia myśli... Więcej »

  • Umowa społeczna - definicja, twórca, historia

    Okres Oświecenia charakteryzował się szeregiem przemian zarówno społecznych, religijnych, jak i intelektualnych. Była to epoka, podczas której doszło do rozwoju wielu nowych pomysłów oraz idei, opartych na szeroko rozumianym ludzkim rozumie. Rozwój ówczesnej nauki dążył do... Więcej »

  • Trójpodział władzy według Monteskiusza - definicja, opis, cechy

    W czasach Oświecenia jedną z najczęściej dyskutowanych  idei była idea wolności. O tym, jak bardzo był to ważny problem świadczy fakt, że zarówno we francuskiej Deklaracji Praw, jak i amerykańskiej Deklaracji niepodległości, wolność została uznana za jedno z podstawowych praw człowieka. Więcej »

  • Encyklopedyści francuscy w oświeceniu - kim byli, historia, założenia

    Okres Oświecenia charakteryzował się szeregiem przemian zarówno społecznych, religijnych, jak i intelektualnych. Była to epoka, podczas której doszło do rozwoju wielu nowych pomysłów oraz idei, opartych na szeroko rozumianym ludzkim rozumie. Doszło wówczas do powstania różnego... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17