Monteskiusz - biografia

Charles Louis de Secondat baron de la Brede et de Montesquieu urodził się w 1689 roku w La Brede, w zamożnej rodzinie szlacheckiej. Spory majątek, jaki odziedziczył, przeznaczył przede wszystkim na zdobycie wykształcenia oraz liczne podróże po Europie.

Podjął studia prawnicze i po ich ukończeniu – w 1708 roku – rozpoczął pracę jako adwokat. Następnie (od 1714 r.) pracował jako radca, a dwa lata później został prezesem parlamentu (tzn. sądu) w  Bordeaux. Godność tę po pewnym czasie sprzedał i poświęcił się swojej pasji, czyli studiom prawniczym i historiozoficznym. W 1727 roku został powołany na członka Akademii Francuskiej.

Jako autor zadebiutował w 1721 roku, wydając anonimowo „Listy perskie”, w których opowiadał się za angielskim systemem państwowym, przeciwstawiając go wielu nieprawidłowościom, jakie obserwował we francuskiej polityce wewnętrznej.

W latach 1728-1731 wyruszył w długą podróż po Europie, obejmującą m.in.: Niemcy, Austrię, Węgry, Włochy, Holandię i Anglię. Liczne obserwacje, jakie wówczas poczynił, posłużyły mu do napisania rozprawy „O duchu praw”, której poświęcił dwadzieścia lat pracy.

Mimo że autor poczynił liczne ustępstwa, dzieło to trafiło do indeksu ksiąg potępionych przez Kościół. Publikacja wzbudziła bardzo wiele kontrowersji, potępiło ją środowisko uczonych związanych z Sorboną, ostro krytykowali Condorcet i Wolter. Kolejne dzieła Monteskiusza nie wzbudzały już takich emocji, ale wydaje się, że środowisko filozofów pozostało mu niechętne i, jak podają nieoficjalne źródła, na jego pogrzebie z wielkich umysłów epoki obecny był tylko Diderot.

Monteskiusz zmarł w 1755 roku w Paryżu.

Monteskiusz - portret
Monteskiusz - portret (1728)

Polecamy również:

  • Jean Jacques Rousseau - poglądy i dzieła

    Rousseau był zagorzałym przeciwnikiem cywilizacji, w swojej pierwszej rozprawie pisał: (…) Usuńcie ten nieszczęsny postęp, zabierzcie nasze błędy i nałogi, zabierzcie wytwory cywilizacji, a wszystko będzie dobre (…). Zdanie to dobrze streszcza jego poglądy na postęp. W przekonaniu Rousseau człowiek... Więcej »

  • Isaac Newton - odkrycia i poglądy

    Rachunek różniczkowy i całkowy - teorię tę opracował także Leibniz. Obaj naukowcy pracowali niezależnie i na swój sposób, osiągnęli jednak identyczne wyniki, a spór o autorstwo odkrycia trwał aż do śmierci Leibniza. Ostatecznie trudno mówić o wynalezieniu rachunku... Więcej »

  • Gottfried Wilhelm Leibniz – poglądy i dzieła

    Charakterystyczną cechą poglądów Leibniza jest godzenie sprzeczności, szukanie wspólnych płaszczyzn. W swojej filozofii próbuje on pogodzić racjonalizm z metafizyką. Przyjmuje Arystotelesowską logikę i stara się połączyć ją z matematyką. Także jego koncepcja monad jest wynikiem szukania... Więcej »

  • John Locke - poglądy i dzieła

    Filozoficzne rozważania Johna Locke'a skupiają się przede wszystkim na teorii poznania. Punktem wyjścia jego dociekań był racjonalizm Kartezjusza, jego logika i jasność wywodu, oraz filozoficzne prace Boyle'a i Bacona, szczególnie zaś ich zdroworozsądkowe podejście w procesie poznania. Ambicją Locke'a było... Więcej »

  • Immanuel Kant - poglądy i dzieła

    Kantowska teoria poznania - rzeczywistość ma charakter zmysłowy i umysłowy. Dzięki zmysłom poznajemy czas i przestrzeń, rozum zaś pozwala tworzyć pojęcia i ujmować rzeczywistość umysłową. Granica między matematyką a metafizyką jest wyraźna i jednoznaczna. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 2 =
Kasa2137
2023-01-30 07:39:28
Dobrze jak lekko sie zmieji do dostanie sie 5 a nawet 6.
Ostatnio komentowane
jhbvgf6jujf
• 2025-01-21 14:25:31
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33