Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Gottfried Wilhelm Leibniz – poglądy i dzieła

Charakterystyczną cechą poglądów Leibniza jest godzenie sprzeczności, szukanie wspólnych płaszczyzn. W swojej filozofii próbuje on pogodzić racjonalizm z metafizyką. Przyjmuje Arystotelesowską logikę i stara się połączyć ją z matematyką. Także jego koncepcja monad jest wynikiem szukania możliwości pogodzenia przeciwieństw.

W swoich poglądach Leibniz podkreśla odrębność i niezależność jednostki. Człowiek jest niepowtarzalnym zbiorem monad, skupionych wokół monady centralnej, czyli duszy. Co ważne, według Leibniza monady „nie maja drzwi ani okien”, co znaczy, że są niezależne od wpływów otoczenia. Nie oddziałują też na siebie, a ich wzajemna harmonia wynika z porządku wprowadzonego przez Boga.

Według Leibniza, człowiek żyje w najlepszym z możliwych światów. Doskonały Bóg stworzył dzieło najdoskonalsze z możliwych. Gdyby dało się je poprawić, wiedziałby o tym w swej mądrości, Jego dobroć kazałaby mu to zrobić, a wszechmoc umożliwiłaby ostatecznie dokonanie zmian.

Teoria poznania Lebniza

Przedmiotem rozważań filozofa była między innymi definicja prawdy. Formułując regułę koniecznej prawdy uznał, że dane zdanie jest prawdziwe, jeśli w jego podmiocie zawarte jest jego orzeczenie. Z zasady

Zobacz również

  • Gottfried Wilhelm Leibniz - biografia

    Gottfried Leibniz urodził się w roku 1646 w Lipsku Jego ojciec, Friedrich Leibniz, był profesorem na tamtejszym uniwersytecie. Posiadał on bogatą bibliotekę domową, z której syn korzystał bez ograniczeń. Podobno sam nauczył się łaciny i w wieku ośmiu lat władał nią biegle.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 3 =
ewre
2015-08-08 10:37:57
tekst przydatny, ale jeszcze zaden mysliciel nie odkryl "jak pozbyc sie leku przed smiercia" ?????....................hm i nie odkryje
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11