Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Gottfried Wilhelm Leibniz - biografia

Ostatnio komentowane
jd
jd • 2019-12-05 16:50:39
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Kom...
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Komentarz nie został zapisany. Nie podano tr • 2019-12-04 17:25:17
JD
Adam Psikutas • 2019-12-04 12:04:11
w tekście są poważne błędy merytoryczne
Damian • 2019-12-04 10:25:25
XD ale oszukane
XNXX.COM • 2019-12-03 16:44:01
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Christoph Bernhard Francke, Portret Leibniza
Christoph Bernhard Francke, Portret Leibniza (ok. 1700)

Gottfried Leibniz urodził się w roku 1646 w Lipsku Jego ojciec, Friedrich Leibniz, był profesorem na tamtejszym uniwersytecie. Posiadał on bogatą bibliotekę domową, z której syn korzystał bez ograniczeń. Podobno sam nauczył się łaciny i w wieku ośmiu lat władał nią biegle. Gottfried poszedł w ślady ojca i już w wieku 15 lat rozpoczął studia filozoficzne. Ukończył je w 1663 r., po czym – wbrew woli ojca – udał się do Heidelbergu, a następnie do Jeny, by tam podjąć studia matematyczne, fizyczne i prawnicze.

Na krótko powrócił do Lipska i przyjął posadę na uniwersytecie. W 1667 uzyskał tytuł doktora (rozprawa „De casibus perplexis in iure”), jednak praca pedagogiczna nie dawała mu satysfakcji. Wybrał karierę dyplomatyczną i wkrótce został wysłany na dwór Ludwika XIV. W Paryżu spędził lata 1672-1676, w tym czasie wynalazł rachunek różniczkowy i całkowy („Nova methodus pro maximis et minimis” i „De geometria recondita et analysi indivisibilium atque infinitorum”). Z kolejną misją dyplomatyczną udał się do Londynu.

Ważnym krokiem w jego karierze było wygranie konkursu na osobistego asystenta księcia Hanoweru, Jerzego Ludwika. Tę funkcję Leibniz pełnił już do końca życia, zajmując się m.in.:

Polecamy również:

 • Jean Jacques Rousseau - poglądy i dzieła

  Rousseau był zagorzałym przeciwnikiem cywilizacji, w swojej pierwszej rozprawie pisał: (…) Usuńcie ten nieszczęsny postęp, zabierzcie nasze błędy i nałogi, zabierzcie wytwory cywilizacji, a wszystko będzie dobre (…). Zdanie to dobrze streszcza jego poglądy na postęp. W przekonaniu Rousseau człowiek... Więcej »

 • Monteskiusz - poglądy i dzieła

  „Listy Perskie” - to pierwsze dzieło Monteskiusza. Jego publikacja wywołała skandal o charakterze politycznym. W „Listach perskich” autor porównuje ustrój francuski i angielski, zdecydowanie opowiadając się po stronie tego drugiego. Utwór ma formę listów pisanych... Więcej »

 • John Locke - poglądy i dzieła

  Filozoficzne rozważania Johna Locke'a skupiają się przede wszystkim na teorii poznania. Punktem wyjścia jego dociekań był racjonalizm Kartezjusza, jego logika i jasność wywodu, oraz filozoficzne prace Boyle'a i Bacona, szczególnie zaś ich zdroworozsądkowe podejście w procesie poznania. Ambicją Locke'a było... Więcej »

 • Isaac Newton - odkrycia i poglądy

  Rachunek różniczkowy i całkowy - teorię tę opracował także Leibniz. Obaj naukowcy pracowali niezależnie i na swój sposób, osiągnęli jednak identyczne wyniki, a spór o autorstwo odkrycia trwał aż do śmierci Leibniza. Ostatecznie trudno mówić o wynalezieniu rachunku... Więcej »

 • Immanuel Kant - poglądy i dzieła

  Kantowska teoria poznania - rzeczywistość ma charakter zmysłowy i umysłowy. Dzięki zmysłom poznajemy czas i przestrzeń, rozum zaś pozwala tworzyć pojęcia i ujmować rzeczywistość umysłową. Granica między matematyką a metafizyką jest wyraźna i jednoznaczna. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =