Jan Kasprowicz Z chałupy - interpretacja ogólna cyklu

Cykl „Z chałupy” zawiera czterdzieści utworów o tematyce wiejskiej. Należą one do pierwszego etapu twórczości Kasprowicza i wpisują się jeszcze w ideologię pozytywistyczną. Publikowane były w 1888 roku na łamach „Głosu”.

Literatura pozytywizmu kładła nacisk na ciężki los najniższych warstw społecznych. Chłopi po uwłaszczeniu bardzo często cierpieli biedę jeszcze większą niż wcześniej. Na wsi panowała nędza, najubożsi głodowali, opłakane były warunki higieniczne, a edukacja praktycznie nie istniała. Rodziców nie było stać na posyłanie dzieci do szkół.

Kasprowicz w swoim cyklu kreuje podobny obraz polskiej wsi. Zwraca uwagę na cierpienie, biedę, głód. Poeta sam wywodził się z chłopskiej rodziny, na wsi spędził lata dzieciństwa, wracał tam także w czasie przerw w nauce, znał więc doskonale realia panujące na wsi. Już w pierwszym sonecie przyznaje, że zawsze będzie należał do tego świata.

Najsilniej została w całym cyklu zaakcentowana skrajna bieda. Życie na wsi to ciągła walka o przetrwanie. Chłopi są w swoim nieszczęściu samotni, nikt się nie interesuje ich losem. Jeśli nie zdołają czegoś wyżebrać albo nie znajdą pracy u bardziej zamożnych gospodarzy, skazani są na śmierć głodową.

Polecamy również:

 • Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach - interpretacja i analiza wiersza

  „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach” to cykl czterech sonetów włączonych do zbioru „Krzak dzikiej róży” wydanego w 1898 roku we Lwowie. W zbiorze tym widoczna jest zasadnicza zmiana w twórczości Kasprowicza, określana mianem „przełomu... Więcej »

 • Dies irae - interpretacja i analiza wiersza

  „Dies irae” oznacza Dzień gniewu, a więc dzień Sądu Ostatecznego, kiedy to Bóg rozliczy ludzi z ich grzechów. Motyw ten był popularny w poezji młodopolskiej, wyrażającej niepokój egzystencjalny i lęk przed nadchodzącą katastrofą. Więcej »

 • Przeprosiny Boga - interpretacja i analiza wiersza

  „Przeprosiny Boga” to ballada umieszczona w ostatnim tomie poezji Kasprowicza, wydanym w 1926 roku, pt.: „Mój świat”. Tematem utworu jest historia dwóch staruszków blisko zaprzyjaźnionych z Bogiem. Poeta tworzy obraz bardzo zażyłej relacji człowieka ze Stwórcą,... Więcej »

 • Święty Boże, Święty Mocny - interpretacja i analiza wiersza

  Hymn „Święty Boże, święty mocny” to utwór zawierający obraz końca świata. Ma on charakter żałobny, ukazuje cierpienie człowieka i całej natury. Na tle zagłady i powszechnego konania odcina się obraz silnego, mocnego i obojętnego Boga. Słowa zawarte w tytule i powtarzające się później w... Więcej »

 • Hymn św. Franciszka z Asyżu - interpretacja i analiza wiersza

  „Hymn św. Franciszka z Asyżu” pochodzi z tomu „Salve Regina” (1902). Poeta wkłada słowa hymnu w usta świętego Franciszka z Asyżu. Postawa franciszkańska była Kasprowiczowi bardzo bliska – po okresie buntu odnalazł ukojenie w wierze, skupił się na tym, co w życiu piękne i dobre. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
.
kadzionka • 2021-10-20 15:11:25
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46