Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Interpretacja porównawcza - Kamizelka i Okulary mojej mamy

Ostatnio komentowane
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Spoko
Nauczyciel • 2019-12-04 15:35:14
w tekście są poważne błędy merytoryczne
Damian • 2019-12-04 10:25:25
XD ale oszukane
XNXX.COM • 2019-12-03 16:44:01
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Nasze życie jest jak wielkie jezioro wolno wypełniające się strumieniem lat. W miarę, jak woda się podnosi, ślady przeszłości znikają pod nią jeden za drugim. Ale wspomnienia zawsze będą wychylać głowę, póki jezioro się nie przepełni” – pisał Alexandre Bisson. Wspomnienia. Gromadzimy je od wczesnego dzieciństwa. Jedne zacierają się w naszej pamięci, inne pozostają w niej żywe mimo upływu lat.

Teksty Bolesława Prusa i Romy Ligockiej poruszają ten sam temat – skupiają się na ludzkiej pamięci i wspomnieniach zaklętych w zwyczajnych przedmiotach. Odmienny sposób mówienia o problemie warunkują gatunki, do których te teksty należą – „Okulary mojej mamy” Ligockiej to felieton charakteryzujący się osobistym tonem, a „Kamizelka” Prusa – nowela, fikcja literacka.

Punktem wyjścia do rozważań o pamięci w obu utworach są przedmioty, które człowiek gromadzi przez całe swoje życie. Prus przyczyn tej pasji kolekcjonerskiej upatruje w ludzkiej skłonności do „zbierania osobliwości kosztowniejszych, lub mniej kosztowanych, na jakie kogo stać”, podkreślając materialną wartość owych reliktów przeszłości. Ligocka natomiast nazywa je „zielskiem przeszłości”, którym mimowolnie obrastamy wraz z upływem lat.

Polecamy również:

  • Interpretacja obrazu – Krzyk Munch

    „Krzyk” Edvarda Muncha powstał w 1893 r. techniką łączoną z wykorzystaniem oleju, tempery i pasteli na kartonie jako wyraz sprzeciwu artysty wobec realizmu. Jest jednym z czterech obrazów przedstawiających tę samą scenę, ale przy wykorzystaniu różnych technik malarskich. Należy do nurtu... Więcej »

  • Kubuś Fatalista i jego pan – interpretacja

    „Kubuś fatalista i jego pan” to powiastka filozoficzna Denisa Diderota. Autor pracował nad nią w latach 1765 – 1780, a wydał w 1796 roku. Fabuła opiera się na podróżach głównych bohaterów, jednak wydarzenia przedstawiane są niechronologicznie. Akcja podporządkowana jest... Więcej »

  • Interpretacja wiersza – Pokolenie Baczyński

    Młodość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przypadła na lata wojny. Historia odcisnęła piętno na jego twórczości przesyconej wizjami zagłady cywilizacji i wartości. Apokaliptyczne obrazy końca świata są tym wymowniejsze, że poeta często zestawiał je z pięknem krajobrazów, młodzieńczymi nadziejami, wiarą w... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =