Interpretacja wiersza – Pokolenie Baczyński

Młodość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przypadła na lata wojny. Historia odcisnęła piętno na jego twórczości przesyconej wizjami zagłady cywilizacji i wartości. Apokaliptyczne obrazy końca świata są tym wymowniejsze, że poeta często zestawiał je z pięknem krajobrazów, młodzieńczymi nadziejami, wiarą w naturalny porządek rzeczy. Napisany latem 1943 roku wiersz „Pokolenie” oddaje ogrom cierpienia, które stało się udziałem pokolenia czasu wojny.

W kipiący bogactwem darów przyrody krajobraz (strofy 1-5) wdziera się okrucieństwo. Odwieczny porządek natury, której prawem jest rozwój, rozkwit, zostaje zachwiany. Nieszczęście zwiastują chmury, które „suną drapieżnie”. Wreszcie w sielską przestrzeń wkracza śmierć. Oto gałąź drzewa, zamiast owocami, obciążona jest obciętą głową. W ziemię kryjącą „jak korzeń skręcone ciała” wsiąka krew – zło przenika w jej najgłębsze warstwy. Atmosferę katastrofy potęgują kolor i dźwięk. Bezpieczną, jasną przestrzeń ogarnia mrok, pojawiają się „ciemny strop”, „czerwona rosa”. Harmonia zostaje zburzona. Czas przestaje płynąć naturalnym rytmem, wszystko dzieje się szybciej, brzmi groźniej – „nieba suną z warkotem”, ziemia nabrzmiewa, ludzie krzyczą, „przestrzeń wzdycha”. Dawny świat uległ zagładzie, a poczucie bezpieczeństwa jest już tylko wspomnieniem. „Usta ściśnięte mamy, twarz wilczą,/czuwając w dzień, słuchając w noc” – oto nowe realia, z którymi musi zmierzyć się człowiek.

W kolejnych strofach do głosu dochodzi podmiot liryczny. Przemawia w imieniu sobie współczesnych, snując pokoleniową refleksję na temat upadku wartości. Przestaje ukrywać się za obrazami natury, mówi wprost o doświadczanym dramacie. Wojenna rzeczywistość to okrutna szkoła życia, z której wynosi się nowe zasady. Litość, sumienie, miłość to pojęcia przebrzmiałe, dla których nie ma miejsca w nowym świecie. Zbyt wiele zła się widziało, zbyt wiele okrucieństwa doświadczyło, by z tą samą wiarą i nadzieją patrzeć w przyszłość. Realistyczne obrazy („Po nocach śni się brat, który zginął,/ któremu oczy żywcem wykłuto,/ któremu kości kijem złamano") mieszają się z metaforycznymi wizjami („drąży ciężko bolesne dłuto, nadyma oczy jak bąble — krew”). Okazuje się, że człowiek odarty z uczuć („serca rozpruty strąk”) i ograbiony z wartości przestaje być istotą ludzką. Staje się podobny jaskiniowcowi, któremu niedaleko do zalęknionego zwierzęcia. Jednak ten człowiek wciąż żyje - doświadczony cierpieniem, strwożony, samotny, ale wciąż oddycha, wciąż jest. I musi trwać. Jak? „Trzeba zapomnieć,/ żeby nie umrzeć rojąc to wszystko”, bo przecież kiedyś wreszcie opadnie bitewny kurz, a czas być może zaleczy rany („wygaśnie męka”). Jednak ten, kto zostanie, będzie już innym człowiekiem (serce – głaz). Człowiekiem, na którym wojna odcisnęła trwałe piętno.

 

Ostatnia strofa jest smutną wizją przyszłości. Jak z pokoleniem czasu zagłady obejdzie się historia? Jak potomni ocenią podjęte wtedy decyzje? Czy z perspektywy czasu uznają ich za bohaterów („czy my karty Iliady/ rzeźbione ogniem w błyszczącym złocie”), czy pożałowania godne ofiary własnej słabości („czy nam postawią, z litości chociaż, nad grobem krzyż”)?

 

Krzysztof Kamil Baczyński nie dożył końca wojny, zginął w czasie powstania warszawskiego, walcząc w szeregach batalionu „Parasol”. Nigdy nie poznał odpowiedzi na pytanie, które stawia podmiot liryczny w ostatniej strofie „Pokolenia”. Nigdy nie dowiedział się, że gdy jedni gloryfikują czyn powstańczy, inni oczerniają tych, którzy w tych strasznych czasach zdecydowali się stawić zbrojny opór wrogowi.

Polecamy również:

 • Interpretacja obrazu – Krzyk Munch

  „Krzyk” Edvarda Muncha powstał w 1893 r. techniką łączoną z wykorzystaniem oleju, tempery i pasteli na kartonie jako wyraz sprzeciwu artysty wobec realizmu. Jest jednym z czterech obrazów przedstawiających tę samą scenę, ale przy wykorzystaniu różnych technik malarskich. Należy do nurtu... Więcej »

 • Interpretacja porównawcza - Kamizelka i Okulary mojej mamy

  „Nasze życie jest jak wielkie jezioro wolno wypełniające się strumieniem lat. W miarę, jak woda się podnosi, ślady przeszłości znikają pod nią jeden za drugim. Ale wspomnienia zawsze będą wychylać głowę, póki jezioro się nie przepełni” – pisał Alexandre Bisson. Wspomnienia. Gromadzimy je od... Więcej »

 • Kubuś Fatalista i jego pan – interpretacja

  „Kubuś fatalista i jego pan” to powiastka filozoficzna Denisa Diderota. Autor pracował nad nią w latach 1765 – 1780, a wydał w 1796 roku. Fabuła opiera się na podróżach głównych bohaterów, jednak wydarzenia przedstawiane są niechronologicznie. Akcja podporządkowana jest... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
ja chce biografie
• 2023-12-03 17:07:01
znacie matlandię biorę od niej kursy matematyczne
• 2023-12-03 16:32:58
słabeeeeeeeeeeeeeee
• 2023-12-03 16:01:35
Dzień dobry, może warto żebyście przeczytali choć raz utwór Borgesa, który Pańs...
• 2023-12-03 13:10:12
ie fainid i nalepiei
• 2023-12-02 12:13:26