Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Interpretacja wiersza – Pokolenie Baczyński

Ostatnio komentowane
tfu
mi • 2019-11-22 17:41:26
Śmigłowiec Szturmowy AH-64 Apache
heejssijbuteleduchabedzieszjesc • 2019-11-22 17:55:46
jestem helikopterem
samolot • 2019-11-21 20:51:52
Przydatne, zapożyczyłem kilka zdań do własnej pracy.
Rafał • 2019-11-21 16:11:48
nie fajny
lolkamolkakwiat • 2019-11-21 16:09:24
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Młodość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przypadła na lata wojny. Historia odcisnęła piętno na jego twórczości przesyconej wizjami zagłady cywilizacji i wartości. Apokaliptyczne obrazy końca świata są tym wymowniejsze, że poeta często zestawiał je z pięknem krajobrazów, młodzieńczymi nadziejami, wiarą w naturalny porządek rzeczy. Napisany latem 1943 roku wiersz „Pokolenie” oddaje ogrom cierpienia, które stało się udziałem pokolenia czasu wojny.

W kipiący bogactwem darów przyrody krajobraz (strofy 1-5) wdziera się okrucieństwo. Odwieczny porządek natury, której prawem jest rozwój, rozkwit, zostaje zachwiany. Nieszczęście zwiastują chmury, które „suną drapieżnie”. Wreszcie w sielską przestrzeń wkracza śmierć. Oto gałąź drzewa, zamiast owocami, obciążona jest obciętą głową. W ziemię kryjącą „jak korzeń skręcone ciała” wsiąka krew – zło przenika w jej najgłębsze warstwy. Atmosferę katastrofy potęgują kolor i dźwięk. Bezpieczną, jasną przestrzeń ogarnia mrok, pojawiają się „ciemny strop”, „czerwona rosa”. Harmonia zostaje zburzona. Czas przestaje płynąć naturalnym rytmem, wszystko dzieje się szybciej, brzmi groźniej – „nieba suną z warkotem”, ziemia nabrzmiewa, ludzie krzyczą, „przestrzeń

Polecamy również:

  • Interpretacja obrazu – Krzyk Munch

    „Krzyk” Edvarda Muncha powstał w 1893 r. techniką łączoną z wykorzystaniem oleju, tempery i pasteli na kartonie jako wyraz sprzeciwu artysty wobec realizmu. Jest jednym z czterech obrazów przedstawiających tę samą scenę, ale przy wykorzystaniu różnych technik malarskich. Należy do nurtu... Więcej »

  • Interpretacja porównawcza - Kamizelka i Okulary mojej mamy

    „Nasze życie jest jak wielkie jezioro wolno wypełniające się strumieniem lat. W miarę, jak woda się podnosi, ślady przeszłości znikają pod nią jeden za drugim. Ale wspomnienia zawsze będą wychylać głowę, póki jezioro się nie przepełni” – pisał Alexandre Bisson. Wspomnienia. Gromadzimy je od... Więcej »

  • Kubuś Fatalista i jego pan – interpretacja

    „Kubuś fatalista i jego pan” to powiastka filozoficzna Denisa Diderota. Autor pracował nad nią w latach 1765 – 1780, a wydał w 1796 roku. Fabuła opiera się na podróżach głównych bohaterów, jednak wydarzenia przedstawiane są niechronologicznie. Akcja podporządkowana jest... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =