Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bolesław Prus Kamizelka - streszczenie

W opowiadaniu "Kamizelka" narrator rozpoczyna od opisania, co sprawia mu w życiu przyjemność. Jego pasją jest zbieranie różnych osobliwych przedmiotów. W jego „kolekcji” znajduje się też tytułowa kamizelka, którą kupił za zawyżoną cenę. Tłumaczy to tym, że czasem potrzebuje czyjegoś smutku. Przedstawia więc historię niezwykłego przedmiotu.

Kamizelka należała kiedyś do jego sąsiada, którego pokój co dzień mógł obserwować z okna swojego mieszkania. Narrator informuje czytelnika, że jej właściciel umarł. Z mężczyzną mieszkała jego kochająca żona, a przez jakiś czas także mała służąca.

To żona sprzedała przed wyprowadzeniem się większość rzeczy męża. Sprowadziła handlarza, który odkupił od niej kamizelkę i parasol, by z kolei sprzedać je narratorowi. Żyd dziwił się, że ktoś chce od niego odkupić kamizelkę. Był przekonany, że chodzi raczej o parasolkę. Zaczyna snuć domysły, dlaczego ktoś interesuje się tak zniszczoną rzeczą. Na wszelki wypadek podnosi cenę ubrania, jednak narrator, przekonując go, że posiada ono inną wartość, kupuje ją za wspomnianą przez siebie kwotę.

Bohater pogrąża się we wspomnieniach. Myśli o kobiecie, która właśnie opuściła mieszkanie oraz o jej zmarłym mężu. Byli

Zobacz również

 • Bolesław Prus Kamizelka - plan wydarzeń

  1. Kolekcjonerska pasja narratora i prezentacja kamizelki 2. Krótka opowieść narratora o sąsiadach 3. Opuszczenie mieszkania przez wdowę po właścicielu kamizelki

  Więcej
 • Bolesław Prus Kamizelka - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Nowela oparta jest na zabiegu inwersji. Najpierw poznajemy finał, czyli dowiadujemy się o śmierci „pana”. Można powiedzieć, że jest to czas „rzeczywisty”, kiedy obecność narratora zaznacza się najwyraźniej. Panuje wtedy zima (podobnie jak na końcu utworu, kiedy początkowa sytuacja narracyjna powraca), któr...

  Więcej
 • Bolesław Prus Kamizelka - bohaterowie

  Narrator-bohater - doo pewnego momentu jest on świadkiem wydarzeń i wypowiada się w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Potem staje się narratorem wszechwiedzącym. Jego autoprezentacja jest zwięzła, ale pozwala domyślać się pewnych cech charakteru.

  Więcej
 • Bolesław Prus Kamizelka - problematyka

  Mówi się, że „Kamizelka” to „miniatura psychologiczna”. Temat miłości został przedstawiony w dziełku Prusa w sposób nowy, pozbawiony patosu i egzaltacji. Żona poświęca się po cichu, nie chce, aby zostało to przez męża dostrzeżone.

  Więcej
 • Kamizelka jako nowela pozytywistyczna

  „Kamizelka” Bolesława Prusa – dzieło poruszające, skłaniające do istotnych przemyśleń – jest jednym z tych utworów autora, które bardzo często podawane są jako przykład doskonale skomponowanej noweli pozytywistycznej. „Kamizelka” ukazała się w 1882 r., a więc w czasie, kiedy pisarz twor...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
4 +5- 9
alice • 2020-04-05 17:34:46
Porównanie homeryckie - Kowalski pierdzi jak świnia
Wojtek • 2020-04-05 15:09:57
0
0 • 2020-04-05 12:12:02
fajne
test • 2020-04-05 09:12:48
uwu
uwu • 2020-04-05 09:10:20