Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kamizelka jako nowela pozytywistyczna

Ostatnio komentowane
kijowe nie pozdrawiam
dzidek • 2018-12-13 12:10:56
Dobre
aewstg • 2018-12-13 07:30:27
Prus to jednak straszny grafoman był.
klm • 2018-12-12 17:49:03
Bardzo ciekawe.
edrftgyh • 2018-12-09 10:01:00
Bardzo fajne opracowanie :)
kamila • 2018-12-09 09:40:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Kamizelka” Bolesława Prusa – dzieło poruszające, skłaniające do istotnych przemyśleń – jest jednym z tych utworów autora, które bardzo często podawane są jako przykład doskonale skomponowanej noweli pozytywistycznej.

„Kamizelka” ukazała się w 1882 r., a więc w czasie, kiedy pisarz tworzył krótkie formy prozatorskie. Prus potrafił nawet w tak małych rozmiarów dziele zbudować poruszający nastrój i zawrzeć ważne prawdy o życiu.

Nowela pozytywistyczna

Nowele pozytywistyczne były zazwyczaj niedługimi, często jednowątkowymi utworami – gdy pojawiały się epizody, były one skracane do niezbędnego minimum. Opisywały przeważnie istotne i palące problemy społeczne. Cechowały się także bardzo specyficzną budową: akcja była w nowelach jasno zarysowana i zmierzała wprost do punktu kulminacyjnego (rozwiązania), stanowiącego często także zakończenie utworu. W ostatnich fragmentach utworu formułowana była wymowna puenta, przesłanie, nauka moralna – przeważnie skłaniająca do refleksji nad ludzkim postępowaniem lub ogólną sytuacją społeczeństwa polskiego w tamtym czasie.

„Kamizelka” jako nowela pozytywistyczna

Dziełko Prusa rozpoczyna się opisem kolekcji posiadanych przez narratora przedmiotów. Jednym

Polecamy również:

 • Bolesław Prus Kamizelka - plan wydarzeń

  1. Kolekcjonerska pasja narratora i prezentacja kamizelki 2. Krótka opowieść narratora o sąsiadach 3. Opuszczenie mieszkania przez wdowę po właścicielu kamizelki Więcej »

 • Bolesław Prus Kamizelka - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Nowela oparta jest na zabiegu inwersji. Najpierw poznajemy finał, czyli dowiadujemy się o śmierci „pana”. Można powiedzieć, że jest to czas „rzeczywisty”, kiedy obecność narratora zaznacza się najwyraźniej. Panuje wtedy zima (podobnie jak na końcu utworu, kiedy początkowa sytuacja narracyjna... Więcej »

 • Bolesław Prus Kamizelka - bohaterowie

  Narrator-bohater - doo pewnego momentu jest on świadkiem wydarzeń i wypowiada się w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Potem staje się narratorem wszechwiedzącym. Jego autoprezentacja jest zwięzła, ale pozwala domyślać się pewnych cech charakteru. Więcej »

 • Bolesław Prus Kamizelka - problematyka

  Mówi się, że „Kamizelka” to „miniatura psychologiczna”. Temat miłości został przedstawiony w dziełku Prusa w sposób nowy, pozbawiony patosu i egzaltacji. Żona poświęca się po cichu, nie chce, aby zostało to przez męża dostrzeżone. Więcej »

Komentarze (1)
2 + 2 =
Komentarze
asd • 2018-03-01 07:23:31
Hej