Bolesław Prus Antek - streszczenie

Antek przyszedł na świat w wiosce leżącej nad Wisłą. Nie było w niej nic szczególnego – podobne chatki, ogródki pełne śliw. Jej mieszkańcy byli prostymi, ceniącymi ciężką pracę ludźmi. Kiedy w wiosce palił się czyjś dom, nie próbowali gasić pożaru, ponieważ byli głęboko przekonani, że w ten sposób realizuje się wola Boga.

Kiedy Antek miał dwa lata, musiał opuścić kołyskę, w której od tego czasu spała jego siostra – Rozalka. Młodość bohatera nie była łatwa – jako czterolatek wpadł do rzeki, został uderzony batem oraz stał się ofiarą wiejskich psów (pogryzły go do tego stopnia, że dwa tygodnie spędził na piecu). Pierwszą pracę rozpoczął w wieku 5 lat – kazano mu paść świnie. Nie był jednak dobrym opiekunem trzody –  wolał patrzeć na pojawiające się  za Wisłą ramiona wiatraka.

Któregoś dnia zafascynowany wiatrakiem chłopiec postanowił zobaczyć go na własne oczy. Przeprawił się promem przez Wisłę, wszedł na wzgórze,gdzie ukazał mu się wiatrak w całej krasie. Chociaż nic nie rozumiał i tak był zafascynowany. Wkrótce wszystko objaśnili mu pasterze, co jeszcze bardziej pogrążyło chłopca w marzeniach o budynku mielącym ziarno.

Antek wkrótce zaczął strugać z drzewa różne rzeczy – najpierw

Polecamy również:

 • Bolesław Prus Antek - plan wydarzeń

  1. Charakterystyka rodziny Antka 2. Opis chłopca 3. Narodziny siostry Rozalii Więcej »

 • Charakterystyka Antka

  Antek, tytułowy bohater noweli Bolesława Prusa, to postać dynamiczna, która zmienia się na oczach czytelników. Antek jest chłopcem pochodzącym z ubogiej wiejskiej rodziny utrzymującej się z pracy na roli. Więcej »

 • Antek - problematyka

  „Antek” Bolesława Prusa ukazał się w 1880 r. Tytułowym bohaterem nowelki jest chłopak, który, pomimo przejawianych talentów i zdolności, uważany był przez swoich bliskich i innych mieszkańców wsi za osobę leniwą, niezdatną do pomocy, wręcz spisaną na straty. Akcja noweli Prusa... Więcej »

 • Bolesław Prus Antek - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Antek” został napisany w roku 1880. Nowelka Bolesława Prusa traktująca o życiu utalentowanego wiejskiego chłopca, Antka, koncentruje się na głównych ideach pozytywistycznych: pracy u podstaw i pracy organicznej. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58