Bolesław Prus Antek - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

Geneza „Antka”

„Antek” został napisany w roku 1880. Nowelka Bolesława Prusa traktująca o życiu utalentowanego wiejskiego chłopca, Antka, koncentruje się na głównych ideach pozytywistycznych: pracy u podstaw i pracy organicznej. Jednocześnie pozbawiona jest jednak schematyzmu i tendencyjności, która cechuje większość utworów tego gatunku.

Czas i miejsce akcji „Antka”

Akcja noweli rozgrywa się w II połowie XIX wieku w nieokreślonej wsi położonej nad Wisłą.

Jak można przeczytać na samym początku, wieś ta leży w niewielkiej dolinie otoczonej z jednej strony spadzistymi, a z drugiej garbatymi wzgórzami.

Motywy literackie w „Antku”

Motyw biedy

Bieda sprawia, że bohater pozbawiony jest możliwości uczęszczania do szkoły – po śmierci ojca musiał bowiem podjąć pracę. Polska wieś tego okresu to przede wszystkim ogromna nędza i choroby.

Z biedą nieodłącznie wiążą się przesądy. Symbolem zabobonności i zacofania wsi staje się tragiczny los Rozalki. Siostra Antka zostaje umieszczona na trzy zdrowaśki w piecu w celu wyleczenia choroby – dziewczynka umiera w męczarniach, bo górę nad zdrowym rozsądkiem biorą przesądy.

Motyw wsi

Antek wychowuje się na polskiej wsi. Mamy tutaj pełny obraz przesądów i wierzeń oraz przestarzałych zasad wyznawanych przez chłopów. Wieś ukazana zostało jako miejsce bez perspektyw. Realia panujące na wsi zmuszają jej mieszkańców do pracy ponad siły i często bez związku z osobistymi predyspozycjami, zaprzepaszczając w ten sposób naturalne zdolności i talenty.

Polecamy również:

  • Bolesław Prus Antek - plan wydarzeń

    1. Charakterystyka rodziny Antka 2. Opis chłopca 3. Narodziny siostry Rozalii Więcej »

  • Charakterystyka Antka

    Antek, tytułowy bohater noweli Bolesława Prusa, to postać dynamiczna, która zmienia się na oczach czytelników. Antek jest chłopcem pochodzącym z ubogiej wiejskiej rodziny utrzymującej się z pracy na roli. Więcej »

  • Antek - problematyka

    „Antek” Bolesława Prusa ukazał się w 1880 r. Tytułowym bohaterem nowelki jest chłopak, który, pomimo przejawianych talentów i zdolności, uważany był przez swoich bliskich i innych mieszkańców wsi za osobę leniwą, niezdatną do pomocy, wręcz spisaną na straty. Akcja noweli Prusa... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17