Z legend dawnego Egiptu - streszczenie

Ramzes, król Egiptu, dokonuje żywota. Woła do siebie medyka ze świątyni w Karnakau i prosi go o podanie mu lekarstwa, które bądź to uleczy władcę, bądź go zabije. Lekarz początkowo nie chce podać królowi specyfiku, jednak po usilnych namowach Ramzesa, ulega jego prośbom. Działanie lekarstwa jest jednak nieznane.

Król Egiptu prosi astrologa z Teb, by ten przedstawił mu przepowiednię. Według astrologa, gwiazdy mówią, iż ktoś z rodziny królewskiej pożegna się ze światem, zanim wzejdzie słońce. Faraon jest przekonany, iż to jego ziemski czas właśnie dobiega końca, dlatego rozpoczyna przygotowania do odejścia, przekazując władzę w Egipcie swojemu młodemu, 30-letniemu wnukowi Horusowi.

Ramzes wzywa Horusa do sali faraonów, by tam czekał na jego zgon i natychmiast po tym przejął władzę. Bardzo ważną kwestią dla Ramzesa jest, by Egipt nie pozostawał bez władcy ani przez chwilę. Horus mimo swojego dobrego serca i rozpaczy, jaką odczuwa z powodu choroby swojego dziadka, przybywa nocą do sali faraonów, by tam czekać na pierścień, który jest oznaką władzy królewskiej.

Młody Horus przypatruje się okolicy z okna pałacu. Zauważa, iż w pobliżu  zaczynają gromadzić się ludzie, a z każdą chwilą tłum

Polecamy również:

 • Z legend dawnego Egiptu - plan wydarzeń

  1. Choroba starego Ramzesa 2. Zażycie przez Ramzesa lekarstwa o nieznanym działaniu 3. Przepowiednia astrologa z Teb na temat królewskiego rodu Więcej »

 • Z legend dawnego Egiptu - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Genezy noweli upatruje się w rzeczywistych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Niemczech pod koniec 1887 roku. Cesarz Niemiec – Wilhelm I – zachorował na grypę, która wywołała powikłania u 90-letniego wówczas Wilhelma. Lekarze nie dawali cesarzowi zbyt dużych szans na powrót do... Więcej »

 • Z legend dawnego Egiptu - bohaterowie

  To stuletni król Egiptu sprawujący rządy żelazną ręką, surowy nawet dla samego siebie. Faraon srogo karze wszelkie przejawy niesubordynacji. Matkę swojego wnuka rozkazuje pochować pośród niewolników, gdyż okazywała im zbyt wielką łaskę za życia. Nauczyciela Horusa skazuje na wygnanie, bo wpajał... Więcej »

 • Z legend dawnego Egiptu - problematyka

  Motywem do napisania przez Prusa noweli „Z legend dawnego Egiptu” były prawdziwe wydarzenia mające miejsce w Niemczech pod koniec 1887 roku. Poważnie zachorował wtedy dziewięćdziesięcioletni cesarz Wilhelm I, w tym samym czasie młody następca tronu – Fryderyk – dowiedział się o swoim... Więcej »

 • Z legend dawnego Egiptu jako nowela pozytywistyczna

  1) brak opisów (w noweli znajdują się jedynie dwa bardzo szczątkowe opisy: pierwszy ukazuje chorego Ramzesa, drugi Nil nocą) 2) jednowątkowa fabuła (fabuła skoncentrowana na kwestii władzy i jej przekazania) Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 3 =
Michuuuuuu
2021-11-01 16:16:13
Ok
Ostatnio komentowane
Nic nie ma przydatnego ogólnie to jebač to tą stronę
• 2022-05-16 08:06:33
HahA
• 2022-05-15 21:02:13
Sus
• 2022-05-15 17:02:41
10/10 pomógł mi w prezentacji o tlenie
• 2022-05-15 13:43:19
JD
• 2022-05-15 10:55:45