Geneza „Z legend dawnego Egiptu”
Genezy noweli upatruje się w rzeczywistych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Niemczech pod koniec 1887 roku. Cesarz Niemiec – Wilhelm I – zachorował na grypę, która wywołała powikłania u 90-letniego wówczas Wilhelma. Lekarze nie dawali cesarzowi zbyt dużych szans na powrót do zdrowia. Jednocześnie u następcy tronu, Fryderyka, wykryto nowotwór gardła. Fryderyk, w przeciwieństwie do Wilhelma, był orędownikiem pokoju, a swoje rządy chciał oprzeć na idei demokracji. To w nim Polska upatrywała możliwości poprawy stosunków pomiędzy państwami.
Prus pisał swoją nowelę w trakcie trwania tych wydarzeń. Nowela kończy się śmiercią Horusa. W rzeczywistości, po długiej i ciężkiej chorobie, Ferdynand także umiera – zatem Prus w swej noweli niejako antycypował (przewidział, wyprzedził) przyszłe wydarzenia.
Z „Legend dawnego Egiptu” wydano po raz pierwszy w 1888 roku.
Czas i miejsce akcji „Z legend dawnego Egiptu”
Miejscem akcji jest pałac faraona Ramzesa w starożytnym Egipcie. Akcja toczy się w sali faraonów, gdzie młody Horus oczekuje na pierścień faraona, będący nieodzownym insygnium władzy królewskiej w Egipcie. Wyglądając przez okno rozmyśla o edyktach, które