Bolesław Prus, Kroniki tygodniowe – opracowanie

Geneza

Kroniki tygodniowe Bolesława Prusa stanowiły serię felietonów, które pisarz tworzył od 1874 roku, czyli od momentu gdy rozpoczął pracę w redakcji „Kuriera Warszawskiego”. Od roku 1878 regularnie pojawiały się na łamach czasopisma właśnie pt. Kroniki tygodniowe. Prus już wcześniej zajmował się publicystyką – wcześniej pojawiały się jego Szkice warszawskie i inne pojedyncze teksty o podobnej formie.

Forma

Kronika była typem felietonu, który zazwyczaj poświęcony był aktualnym sprawom społecznym, problemów i spraw dotyczących życia miasta. Często w obrębie jednego tekstu poruszano kilka różnych tematów, na co pozwalała luźna budowa i kompozycja. Autor mógł sobie również pozwolić na liczne dygresje czy swobodny zapis myśli.

Tematyka Kronik

Felietony Bolesława Prusa skupiały się głównie na życiu Warszawy w drugiej połowie XIX wieku. Odnajdujemy w nich opis zwyczajów kupieckich, losach drobnych rzezimieszków, problemów z higieną i kanalizacją czy wydarzeniach kulturalnych. Każdy felietonista, również Bolesław Prus, nie lekceważył spraw drobnych – dla niego każdy temat mógł nadawać się szeroki tekst w prasie. Dzięki takiemu podejściu i uchwyceniu przez pisarza skrawków bieżącej rzeczywistości otrzymujemy barwną i szczegółową opowieść o współczesnej mu przestrzeni życia, ówczesnych problemów, ludziach i polityce.

Styl i język

Historycy literatury za jedną z najbardziej charakterystycznych cech publicystycznej twórczości Prusa uznają wykorzystanie przez autora zróżnicowanej skali nastrojów i emocji – sprzyja to płynnemu przechodzeniu od treści poważnych do lekkich i łatwo przyswajalnych. Warsztat pisarski Prusa był niezwykle rzetelny – twórca bacznie obserwował rzeczywistość gromadził, zapisywał fakty, poszukiwał stale nowych tematów poprzez częste wizyty w nowych, nieodkrytych miejscach, dzielnicach, podwórzach i innych zakamarkach miasta. Pilnie studiował także prasę krajową i zagraniczną, zatem dokumentacyjne zaplecze Prusa było naprawdę imponujące. Mimo tego, felietony spod jego pióra nie są bynajmniej przeciążone twardymi danymi  czy przesadną faktografią. Pisarza uznaje się za mistrza gatunku, gdyż zdawał się rozumieć konieczną równowagę między wspomnianą, faktograficzną warstwą felietonu, a jego wartością literacką.

Polecamy również:

  • Bolesław Prus, Jubileusz i współczesność – opracowanie

    Felieton Bolesława Prusa Jubileusz i współczesność pochodzi ze zbioru Kronik – cyklu tekstów, które pisarz tworzył właściwie przez całe swoje życie, które mocno związał z warszawską prasą. Artykuły ukazywały się w codziennej gazecie pod hasłem „Kroniki Tygodniowe”, a... Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 1 + 3 =
Sebastian sulich
2023-02-14 10:59:18
Ogulnie umiem polski ale to mi dózo pomoglo. Dzienki temu dostalem dwuj na sprawdzianie. Robicie sóper robotę
WokulskiS
2021-09-24 15:30:40
Prus wielkim pisarzem był! Słowacki poetą, a Prus prozaikiem, powieściopisarzem i felietonistom!!
ADMIN
2021-06-15 06:37:39
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
Mudnok
2021-06-14 08:25:36
Przecież on się 1847 urodził, chyba tam macie błąd : )
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26