Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bolesław Prus, Kroniki tygodniowe – opracowanie

Geneza

Kroniki tygodniowe Bolesława Prusa stanowiły serię felietonów, które pisarz tworzył od 1847 roku, czyli od momentu gdy rozpoczął pracę w redakcji „Kuriera Warszawskiego”. Od roku 1848 regularnie pojawiały się na łamach czasopisma właśnie pt. Kroniki tygodniowe. Prus już wcześniej zajmował się publicystyką – wcześniej pojawiały się jego Szkice warszawskie i inne pojedyncze teksty o podobnej formie.

Forma

Kronika była typem felietonu, który zazwyczaj poświęcony był aktualnym sprawom społecznym, problemów i spraw dotyczących życia miasta. Często w obrębie jednego tekstu poruszano kilka różnych tematów, na co pozwalała luźna budowa i kompozycja. Autor mógł sobie również pozwolić na liczne dygresje czy swobodny zapis myśli.

Tematyka Kronik

Felietony Bolesława Prusa skupiały się głównie na życiu Warszawy w drugiej połowie XIX wieku. Odnajdujemy w nich opis zwyczajów kupieckich, losach drobnych rzezimieszków, problemów z higieną i kanalizacją czy wydarzeniach kulturalnych. Każdy felietonista, również Bolesław Prus, nie lekceważył spraw drobnych – dla niego każdy temat mógł nadawać się szeroki tekst w prasie. Dzięki takiemu podejściu i uchwyceniu przez pisarza skrawków bieżącej

Zobacz również

  • Bolesław Prus, Jubileusz i współczesność – opracowanie

    Felieton Bolesława Prusa Jubileusz i współczesność pochodzi ze zbioru Kronik – cyklu tekstów, które pisarz tworzył właściwie przez całe swoje życie, które mocno związał z warszawską prasą. Artykuły ukazywały się w codziennej gazecie pod hasłem „Kroniki Tygodniowe”, a następnie zostały...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
o
z • 2020-04-01 20:13:23
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24
Nawet nawet
OlisiaSyb • 2020-04-01 17:33:11
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22