Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bolesław Prus, Jubileusz i współczesność – opracowanie

Ostatnio komentowane
co ja robie
white seagull • 2019-11-18 13:43:47
siema siema
mechatronik • 2019-11-18 10:59:19
co to ma być
xd/ofuj • 2019-11-18 10:59:48
Fajne fajne ale i tak jedynka wpadła jak zyd do gazu pozdro
Jarosław/jaro • 2019-11-18 09:28:08
t
g • 2019-11-18 07:31:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Felieton Bolesława Prusa Jubileusz i współczesność pochodzi ze zbioru Kronik – cyklu tekstów, które pisarz tworzył właściwie przez całe swoje życie, które mocno związał z warszawską prasą. Artykuły ukazywały się w codziennej gazecie pod hasłem „Kroniki Tygodniowe”, a następnie zostały wydane książkowo w trzech tomach. Zakres tematyczny i zróżnicowanie gatunkowe tekstów Kronik były ogromne – dzięki nim Prus został doceniony jako jeden z najbardziej intersujących publicystów swojej epoki.

Wątki tematyczne

Pierwszym wątkiem poruszonym przez Prusa są obchody rocznicy odsieczy wiedeńskiej, dokonanej przez króla Jana III Sobieskiego  w 1683 roku. W chwili pisania felietonu była to dwusetna rocznica wydarzenia. Fakt ten staje się przyczynkiem do refleksji na temat rozwoju cywilizacyjnego austriackiej stolicy oraz polityki i dyplomacji tego państwa, które nie zawsze postępowało uczciwie i sprawiedliwie, zarówno względem swoich sprzymierzeńców, jak i nieprzyjaciół. Bolesław Prus zawiera w tekście również, zabarwione goryczą, westchnienie na temat mocarskości i monumentalności Wiednia, objawiających się w architekturze i atmosferze miasta. Stwierdza, że ofiara jego przodków walczących

Polecamy również:

 • Bolesław Prus, Placówka – streszczenie

  Głównym bohaterem powieści Bolesława Prusa jest Józef Ślimak, który mieszka nad rzeką Białką. Jest przedstawicielem warstwy chłopskiej i nosi wiele przywar charakterystycznych dla tej warstwy społecznej. Jest raczej zacofany i wierzy w zabobony. Więcej »

 • Lalka - streszczenie

  TOM I Rozdział I Akcja powieści rozpoczyna się w roku 1878. W warszawskiej jadłodajni trwa zażarta dyskusja pomiędzy panem Deklewskim (fabrykant powozów) i radcą Węgrowiczem. Obydwaj mężczyźni spierają się o przyszłe losy niejakiego Stanisława Wokulskiego – właściciela dobrze prosperującego sklepu... Więcej »

 • Bolesław Prus Emancypantki - streszczenie

  W „Emancypantkach” – powieści społeczno-obyczajowej, która po raz pierwszy w formie książkowej wydana została w 1894 r. – Bolesław Prus porusza problem życia XIX-wiecznych kobiet. Akcja dzieła toczy się w Warszawie ok. roku 1870. Jedną z najlepszych szkół w stołecznym mieście... Więcej »

 • Z legend dawnego Egiptu - streszczenie

  Ramzes, król Egiptu, dokonuje żywota. Woła do siebie medyka ze świątyni w Karnakau i prosi go o podanie mu lekarstwa, które bądź to uleczy władcę, bądź go zabije. Lekarz początkowo nie chce podać królowi specyfiku, jednak po usilnych namowach Ramzesa, ulega jego prośbom. Działanie lekarstwa... Więcej »

 • Bolesław Prus, Faraon - streszczenie

  Na początku powieści narrator przedstawia panoramę Egiptu, klimat i jego położenie geograficzne. Odnajdujemy opis dokonań technicznych i budowniczych Egipcjan oraz ich systemu politycznego (państwo złożone z kast). Akcja rozpoczyna się w trzydziestym roku panowania Ramzesa – w tym momencie... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =