Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bolesław Prus, Placówka – streszczenie

Ostatnio komentowane
ok
julian • 2020-01-29 19:08:19
ciul
ciul • 2020-01-29 12:16:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Głównym bohaterem powieści Bolesława Prusa jest Józef Ślimak, który mieszka nad rzeką Białką. Jest przedstawicielem warstwy chłopskiej i nosi wiele przywar charakterystycznych dla tej warstwy społecznej. Jest raczej zacofany i wierzy w zabobony. Wykazuje zupełną zależność od swojego pana i dworu – to powoduje, że właściwie nie potrafi myśleć samodzielnie. Pomimo tego, że funkcjonuje w systemie ucisku, wierzy, że taki porządek nadał jego życiu Bóg i godzi się z nim. Przez całą powieść widzimy jak wygląda codziennie życie polskiego chłopa w drugiej połowie XIX wieku i jak przebiega kolonizacja niemiecka. Ślimaka charakteryzuje silne przywiązanie do ziemi – uważa, że bez niej człowiek marnieje i traci sens życia. Z Józefem żyje jego rodzina – żona Jagna oraz synowie Staś i Jędrek. Pewnego dnia w okolicach wsi Ślimaka pojawiają się budowniczowie kolei – chłop postanawia zarobić przez zapewnienie im pożywienia w ciągu dnia pracy, robotnicy zaś chętnie korzystali z jego oferty.

W gospodarstwie Ślimaków pojawiła się Zośka, ciesząca się we wsi niezbyt chlubną opinią. Wychodząc od nich, podrzuciła im małe, dwuletnie dziecko, które przygarnął ich parobek Owczarz. Mężczyzna zajmował się malcem

Polecamy również:

 • Bolesław Prus Kamizelka - streszczenie

  W opowiadaniu "Kamizelka" narrator rozpoczyna od opisania, co sprawia mu w życiu przyjemność. Jego pasją jest zbieranie różnych osobliwych przedmiotów. W jego „kolekcji” znajduje się też tytułowa kamizelka, którą kupił za zawyżoną cenę. Tłumaczy to tym, że czasem... Więcej »

 • Bolesław Prus Antek - streszczenie

  Antek przyszedł na świat w wiosce leżącej nad Wisłą. Nie było w niej nic szczególnego – podobne chatki, ogródki pełne śliw. Jej mieszkańcy byli prostymi, ceniącymi ciężką pracę ludźmi. Kiedy w wiosce palił się czyjś dom, nie próbowali gasić pożaru, ponieważ byli głęboko przekonani, że w... Więcej »

 • Bolesław Prus Katarynka - streszczenie

  Pan Tomasz jest bogatym emerytowanym adwokatem. Mieszka samotnie w sześciopokojowym mieszkaniu. Tomasz nie założył rodziny, mimo iż był przystojnym mężczyzną. Gdy był młody, spotykał się z wieloma dziewczętami. Robił karierę i pomimo że bardzo lubił kobiety, żadna ze znajomości nie wyszła poza ramy przelotnego romansu. Więcej »

 • Powracająca fala - streszczenie

  Rozdział I - W czerwcu do Gotlieba Adlera przybył pastor Böhme, jego przyjaciel z czasów szkolnych. Główną przyczyną wizyty było powiadomienie mężczyzny o tym, iż jego syn, Ferdynand Adler, zaciągnął wielkie długi. Duchowny odbywał swoją podróż bryczką, zastanawiając się w trakcie nad... Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - streszczenie

  Narratorem „Omyłki” jest siedmioletni chłopiec, który starzeje się wraz z postępem fabuły. Wraz ze starszym bratem – Władkiem – dorastał wychowywany przez samotną matkę. Ich ojciec nie żył już od pewnego czasu, mimo to kobieta doskonale sobie radziła – starszy syn studiował w... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =