Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bolesław Prus Kamizelka - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

Ostatnio komentowane
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
wy janusze spod biedronki hahahaha
ema • 2020-01-20 15:59:52
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Fajne takie
Jarek • 2020-01-20 13:56:14
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza „Kamizelki”

Bolesław Prus pisanie „Kamizelki” zakończył w 1882 r. Opublikował ją w redagowanych przez siebie „Nowinach”.

Czas i miejsce akcji „Kamizelki”

Nowela oparta jest na zabiegu inwersji. Najpierw poznajemy finał, czyli dowiadujemy się o śmierci „pana”. Można powiedzieć, że jest to czas „rzeczywisty”, kiedy obecność narratora zaznacza się najwyraźniej. Panuje wtedy zima (podobnie jak na końcu utworu, kiedy początkowa sytuacja narracyjna powraca), która ma zresztą także znaczenie symboliczne.

Historia małżeństwa natomiast trwa od kwietnia do listopada i rozgrywa się w Warszawie, przeważnie w zwykłej, szarej kamienicy. W opowieści wspomniana jest także brama między Ogrodem Botanicznym a Łazienkami.

„Kamizelka” - motywy literackie w noweli

Motyw choroby

Choroba staje na drodze dwojga ludzi, zmieniając ich dotychczasowy sposób funkcjonowania. Wywołuje cierpienie fizyczne i psychiczne oraz poczucie bezradności i niemocy wobec wyroków losu. Wpływa na wzajemne relacje, choć w noweli Prusa nie rujnuje miłości, a nawet ją umacnia.

Motyw rodziny

Mąż – przedstawiony w sytuacji choroby i bezradności. Nie może wziąć na siebie obowiązku utrzymania rodziny, ponieważ nie pozwala

Polecamy również:

 • Bolesław Prus Kamizelka - plan wydarzeń

  1. Kolekcjonerska pasja narratora i prezentacja kamizelki 2. Krótka opowieść narratora o sąsiadach 3. Opuszczenie mieszkania przez wdowę po właścicielu kamizelki Więcej »

 • Bolesław Prus Kamizelka - bohaterowie

  Narrator-bohater - doo pewnego momentu jest on świadkiem wydarzeń i wypowiada się w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Potem staje się narratorem wszechwiedzącym. Jego autoprezentacja jest zwięzła, ale pozwala domyślać się pewnych cech charakteru. Więcej »

 • Bolesław Prus Kamizelka - problematyka

  Mówi się, że „Kamizelka” to „miniatura psychologiczna”. Temat miłości został przedstawiony w dziełku Prusa w sposób nowy, pozbawiony patosu i egzaltacji. Żona poświęca się po cichu, nie chce, aby zostało to przez męża dostrzeżone. Więcej »

 • Kamizelka jako nowela pozytywistyczna

  „Kamizelka” Bolesława Prusa – dzieło poruszające, skłaniające do istotnych przemyśleń – jest jednym z tych utworów autora, które bardzo często podawane są jako przykład doskonale skomponowanej noweli pozytywistycznej. „Kamizelka” ukazała się w 1882 r., a więc w... Więcej »

Komentarze (2)
5 + 2 =
Komentarze
Twoja stara • 2016-01-23 17:57:43
Nom
mati • 2015-10-15 13:48:22
za długo piszesz