Kabaret międzywojenny - charakterystyka, przedstawiciele

Kabaret to satyryczno-komiczne przedstawienie, które składa się z szeregu małych całostek –  takich jak piosenki, skecze, monologi spojone w jedną całość przez konferansjera – prezentowane często w kawiarniach.

Zjawisko to ukształtowało się pod koniec XIX wieku we Francji i stało się popularne w całej Europie. Pierwsze kabarety w Polsce powstały na początku XX wieku. Bardzo znany był krakowski „Zielony Balonik” związany z młodopolskimi artystami, wystawiany w Jamie Michalikaw latach 1905-1915.

Kabarety działały również w okresie I wojny światowej, np. „Sfinks”, „Miraż”, „Czarny kot”. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości znanym warszawskim kabaretem był „Pod Picadorem”, wystawiany w kawiarni o tej samej nazwie. Jego działalność dała początek grupie literackiej Skamander.

Adolf Dymsza
Adolf Dymsza
Loda Halama
Loda (Leokadia) Halama

Warszawskie kabarety poruszały przede wszystkim tematy polityczne i stały się głównym ośrodkiem międzywojennej satyry. Bardzo znanym działającym w Warszawie kabaretem był „Qui Pro Quo”, dla którego świetne teksty i skecze pisywali Julian Tuwim, Kazimierz Wierzyński, Antoni Słonimski i Jan Lechoń, a jego słynnym konferansjerem był Fryderyk Jarosy. To tu śpiewała Hanka Ordonówna, Mira Zimińska, Zula Pogorzelska czy występował Adolf Dymsza.

Od 1925 roku główną konkurencję dla „Qui Pro Quo” stanowił słynny kabaret „Morskie Oko”, z którym związani byli Zula Pogorzelska, Eugeniusz Bodo, Loda Halama czy Tadeusz Olsza. Współpracowali z nim również Julian Tuwim i Jan Brzechwa. Kabaret ten specjalizował się w rewiach wzorowanych na przedstawieniach paryskich. Warto wymienić tutaj: „Klejnoty Warszawy”, „Warszawa w kwiatach”, „1000 pięknych dziewcząt”.

Po likwidacji „Qui Pro Quo” jego zespół stworzył kabaret o nazwie „Banda”, którego kierownikiem artystycznym został Julian Tuwim. Następnie powstały „Cyganeria” i „Stara banda”. Dużą popularnością cieszył się również „Cyrulik Warszawski” przy ulicy Kredytowej, działający w latach 1935-1939.

W Krakowie występowała z kolei grupa kabaretowa o nazwie „Katarynka” złożona z futurystów. Należeli do niej Tytus Czyżewski, Bruno Jasieński i Stanisław Młodożeniec.

Kabarety stanowiły swoisty pomost pomiędzy kulturą wysoką (teatrem) i kulturą masową. Dzięki temu zjawisku sztuka satyryczna poszerzyła grono swoich odbiorców i stała się bardziej egalitarna.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44