Czy PRL była państwem totalitarnym?

Czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej są obecnie jednym z najbardziej dyskutowanych i komentowanych (z oczywistych względów) okresów polskiej historii. Ich ocena i bilans budzą jednak skrajnie różne emocje. Często pojawiają się dwa skrajnie odmienne opisy tych samych wydarzeń czy aspektów życia, postaci czy decyzji. Jednym z często poruszanych tematów jest też kwestia tego, czy PRL można nazwać państwem totalitarnym.

Aby zastanowić się nad tym, należy przede wszystkim ustalić, jakimi cechami charakteryzują się takie państwa. Są one niewątpliwie monopartyjne, z silną postacią wodza i kultem jednostki, jak również kultem siły. Poszukuje się wewnętrznego i zewnętrznego wroga, jak również kontroluje drobiazgowo wszystkie elementy życia obywateli.

Problemem w ocenie PRL-u jest to, że wszystkie powyższe elementy występowały w minionym ustroju, jednakże w formie daleko różniącej się od tej przyjętej dla państwa totalitarnego. Przede wszystkim nie istniał silny kult jednostki, jak było chociażby w ZSRR, a zamiast „miłości do I sekretarza” ważniejsze było przywiązanie do PZPR. Dużą rolę odgrywała niewątpliwie propaganda. Tajna policja działała i miała się dobrze, a opozycja była zwalczana, ale nigdy w takim stopniu, jak w państwach typowo totalitarnych, a w wielu okresach PRL-u można było pozwolić na publiczną manifestację swojego zdania. Wreszcie zupełnie inaczej odbierano kwestię „wroga” - Zachód był oficjalnie postrzegany jako przeciwnik, a nieoficjalnie – źródło dochodów i pożyczek.

Podsumowując, należy uznać że PRL nie był państwem totalitarnym, chociaż był na pewno dyktaturą z pewnymi cechami totalitarnymi. Jest to typowy przykład organizacji ustroju państwa satelickiego, jakim była wtedy nasza ojczyzna w stosunku do ZSRR.

Polecamy również:

 • Przejęcie władzy przez komunistów w Polsce - Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL)

  Proces przejmowania władzy w Polsce przez siły podległe ZSRR był skomplikowany i wieloetapowy, ze względu na skomplikowane powiązania pomiędzy poszczególnymi państwami koalicji antyhitlerowskiej. Mimo że Józef Stalin już od 1943 miał cichą zgodę sojuszników na opanowanie Polski, ze względu na... Więcej »

 • Okres stalinowski w Polsce - historia, charakterystyka, terror stalinowski

  Lata 1945 – 1953 są jedną z najczarniejszych kart w historii Polski i bez wątpienia najgorszym okresem istnienia PRL. Czasy rządów Józefa Stalina w ZSRR i Bolesława Bieruta w Polsce charakteryzowały się terrorem na masowa skalę i prewencyjnym zastraszaniem społeczeństwa. Więcej »

 • Poznański Czerwiec 1956 - przyczyny, przebieg, skutki

  Pierwsze lata powojennej Polski rozpoczynały się wśród Polaków z wielką nadzieją, która już wkrótce jednak została przytłumiona przez trudy odbudowy kraju, wprowadzanie nowego ustroju i ciągły terror, zastraszanie ludności.  Nadzieją na zmiany był rok 1953 i śmierć Józefa... Więcej »

 • Władysław Gomułka - biografia, rządy

  Władysław  Gomułka był drugim, po Bolesławie Bierucie, I sekretarzem PZPR i faktycznym przywódcą Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Życiorys Gomułki pełen jest sprzeczności i pewnych niejasności - niektórzy uważają go za chwiejnego karierowicza, inni - za osobę fanatycznie wierzącą w ideę... Więcej »

 • Polski Październik 1956 - przyczyny, przebieg, skutki

  W roku 1956 przez Polskę przetoczyła się fala niepokojów politycznych, związanych z panującą w bloku wschodnim „odwilżą” po śmierci Józefa Stalina. Akcje nowego I sekretarza KPZR i przywódcy ZSRR, Nikity Chruszczowa, budziły nadzieje na znaczne złagodzenie systemu i powstrzymanie... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
Kach
2018-02-13 21:24:29
A czy teraz nie jesteśmy państwem satelickim? Chyba bardziej niż PRL.
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24