Na przełomie roku 1979 i 1980 widoczne było osłabienie władzy komunistów w Polsce, bezpośrednio zresztą związane ze słabą pozycją ZSRR. Rosnące ceny życia, podwyżki i spadek płac doprowadziły w roku 1980 do serii protestów i buntów w całym kraju, których władze nie były w stanie zwyczajnie stłumić i musiały iść na pozorne ustępstwa. Stąd też zalegalizowanie NSZZ "Solidarność". Wydawało się, że w Polsce otworzyła się droga do wolnorynkowych reform gospodarczych.
W tym samym momencie w najwyższych kręgach władzy toczyła się ciężka walka w samym gronie PZPR. Partia podzieliła się na kilka obozów, które różnie odnosiły się do problemu "Solidarności". Obawiano się, że istnienie jej może doprowadzić do destabilizacji sytuacji i w najlepszym wypadku - utraty władzy przez rządzącą Partię. Najgorszym scenariuszem branym pod uwagę była z kolei zbrojna interwencja ZSRR, czyli powtórzenie sytuacji z Czechosłowacji z roku 1968. Ostatecznie grupa wojskowych, z generałami Wojciechem Jaruzelskim i Czesławem Kiszczakiem na czele przeforsowała decyzję o stłumieniu "buntu" własnymi siłami, nim przyciągnie on uwagę Moskwy.
13 grudnia 1981 roku Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego na terenie kraju. Doszło do zaostrzenia cenzury i wyjścia wojsk i milicji na ulicę. Związki zawodowe zostały zdelegalizowane, a większość niedawnych prowodyrów buntu - aresztowana i internowana. "Solidarność" została brutalnie rozbita, a system zamrożony na kolejne 8 lat, aż do roku 1989. Jest to powszechnie uważane za jedną z najczarniejszych kart polskiej historii po roku 1945.
Stan wojenny w Polsce - kto wprowadził, przyczyny, skutki - Historia
Polecamy również:
-
Stan wojenny w Polsce - przebieg, charakterystyka
13 grudnia 1981 roku w całej Polsce na ekranach telewizorów zamiast zwyczajnego programu telewizji pojawił się generał Wojciech Jaruzelski, ogłaszając wprowadzenie Stanu Wojennego. Była to odpowiedź komunistycznego rządu na powstanie w ostatnich miesiącach NSZZ „Solidarność” i tworzenia się w... Więcej »
-
Czy wprowadzenie stanu wojennego było konieczne?
Dyskusja na temat konieczności (lub braku jej) wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce pochłonęła już setki godzin dyskusji, prowadzonej zarówno przez polityków, jak i historyków. Kluczowym problemem przy badaniu tego zagadnienia jest skąpy zakres źródeł, zwłaszcza ze strony sowieckiej.... Więcej »
-
Wojciech Jaruzelski - biografia, rządy
Wojciech Witold Jaruzelski urodził się 6 lipca 1923 roku w Kurowie, w rodzinie pochodzenia szlacheckiego. Herbem jego rodu był Ślepowron. Młody Witold wychowywał się więc w duchu patriotyzmu i tradycji dla dawnych, polskich wartości. W czasie dwudziestolecia międzywojennego otrzymał solidne wykształcenie w... Więcej »
-
Czesław Kiszczak - biografia, działalność
Czesław Kiszczak urodził się 19.10.1925 roku w Roczynach w Małopolsce. Wywodził się z rodziny robotniczej o silnych sympatiach komunistycznych, co oczywiście mocno rzutowało na jego późniejsze poglądy. Po wybuchu II wojny światowej przejściowo na robotach w Niemczech, uciekł z nich, a po schwytaniu... Więcej »