Sonet szalony - interpretacja i analiza wiersza

Sonet szalony” pochodzi z tomu „Ptakom niebieskim” (1903) i – jak sugeruje sam tytuł utworu, a także całego zbioru – wyraża afirmację życia, zachwyt nad codziennością, w której można odnaleźć prawdziwe szczęście. Zbiór utrzymany jest w duchu filozofii franciszkańskiej – w tym kontekście należy interpretować również „Sonet szalony”.

Podmiot liryczny to „włóczęga, król gościńców, pijak słońca wieczny”, człowiek wolny, niezależny, beztroski, czerpiący z życia radość pełnymi garściami. Wiersz Staffa przesycony jest tym poczuciem wewnętrznej pogody, otwartości na świat, nieskrępowanej akceptacji życia w jego zwykłych przejawach. Ów beztroski wędrowiec nie posiada cennych dóbr i nie marzy o nich, wystarcza mu bogactwo natury: „gwiezdne niebo”, „kwiaty marzenia” i „owoc swobody”. Są to wartości, które ceni najwyżej, a więc wolność, swoboda, beztroska. Cieszy się nawet z utraty mądrości. Mądrość rozumiana jako rozsądek, ostrożność, zapobiegliwość była mu tylko ciężarem.

W swojej wędrówce nie zmierza do konkretnego celu, sam fakt podróżowania staje się powodem do odczuwania szczęścia. Nie zabiega o bogactwo, względy ludzi, nie przywiązuje się do miejsc, nie ogranicza go nic, co na ogół spędza ludziom sen z powiek. Nie ma zmartwień. Podmiot liryczny „Sonetu szalonego” żyje marzeniami i nadzieją, z radością zamienił na nią „znużoną mądrość”. Teraz czuje się w pełni wolny. W ostatnim wersie wyraża swoją postawę okrzykiem: „Niech będzie przeklęty ostrożny!”.

Wiersz ma budowę regularnego sonetu. Dwie pierwsze strofy mają charakter opisowy – podmiot liryczny przedstawia siebie i swoją wędrówkę. Końcowe strofy trzywersowe wprowadzają element refleksji nad wyborem takiego życia. Zawierają przekonanie, że ograniczenie oczekiwań i wymagań względem rzeczywistości, zadowalanie się niewielkimi radościami daje poczucie szczęścia i pozwala osiągnąć spełnienie, satysfakcję, wewnętrzną harmonię.

Polecamy również:

  • Kowal - interpretacja i analiza wiersza

    Wiersz „Kowal” pochodzi z debiutanckiego tomu poety zatytułowanego „Sny o potędze” (1901). Jest to zbiór zawierający wiersze dekadenckie, jednak zdradzający już ducha witalizmu i nietzscheanizmu. Nie brak w nim postaci herosów, silnych bohaterów gotowych do walki z... Więcej »

  • Przedśpiew - interpretacja i analiza wiersza

    Wiersz pochodzi z tomu „Gałąź kwitnąca” z 1908 roku. Zbiór został napisany z pozycji człowieka doświadczonego, który wiele przeżył i zdobył życiową mądrość. Zachował jednak radość życia, choć nie jest to już ta żywiołowa fascynacja, jaką zawarł m.in. w „Sonecie szalonym”, ale... Więcej »

  • Deszcz jesienny - interpretacja i analiza wiersza

    „Deszcz jesienny” pochodzi ze zbioru „Dzień duszy” wydanego w 1903 roku. Jest to drugi po „Snach o potędze” tomik Staffa. W stosunku do poprzedniego widać w nim zmianę nastroju i zwrot ku tematyce osobistej, lirycznej, nastrojowej. Więcej »

  • Ogród przedziwny - interpretacja i analiza wiersza

    „Ogród przedziwny” pochodzi ze zbioru „Uśmiechy godzin” wydanego w 1910 roku, w którym nadal utrzymują się tendencje neoklasyczne, współistniejące z młodopolskimi trendami. Takim młodopolskim akcentem jest w wierszu przede wszystkim symbolizm Więcej »

  • Leopold Staff , O miłości wroga – analiza i interpretacja

    Utwór Leopolda Staffa stanowi bezpośredni zwrot do bliżej nieokreślonego adresata, choć możemy domyślać się, że jest nim tytułowy „wróg” – ktoś, kto nie sprzyja podmiotowi lirycznemu i zadaje mu cierpienie. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
jhbvgf6jujf
• 2025-01-21 14:25:31
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33