Leopold Staff , O miłości wroga – analiza i interpretacja

Utwór Leopolda Staffa stanowi bezpośredni zwrot do bliżej nieokreślonego adresata, choć możemy domyślać się, że jest nim tytułowy „wróg” – ktoś, kto nie sprzyja podmiotowi lirycznemu i zadaje mu cierpienie:

Tyś mnie spotwarzył, bracie, tyś proch mi cisnął w oczy
[…]
Tyś mnie zasmucił, bracie, tyś płaszcz mi zdarł na mrozie
[…]
Tyś mnie przestraszył, bracie, twa dłoń mi spichrze pali

Kolejne krzywdy zostają jednak przedstawione na zasadzie antytezy – podmiot wymienia, co uczynił mu wróg, a tymczasem on sam z tego powodu odniósł pewne korzyści, potraktował cierpienie jako otwarcie na nowe możliwości rozumienia swojego życia i doceniania go np.

Tyś mnie ukrzywdził, bracie, tyś zranił moją miłą -
Jam ją pokochał bardziej, twej duszy krwi ubyło.

Im bardziej podmiot ucierpiał, tym bardziej stawał się lepszy, mądrzejszy, pełen uczuć i miłosierdzia. Można by powiedzieć, że wróg wyrządził mu zatem przysługę.

Podmiot nawołuje w wierszu do postawy miłosiernej wobec swoich wrogów – przekonuje, że należy ich kochać i szanować. Jest to postawa bezpośrednio wywodząca się z nauki Pisma Świętego – przywołajmy choćby motyw nadstawienia drugiego policzka, jeśli jesteśmy bici w pierwszy. Według Staffa bardziej cierpi ten kto krzywdę wyrządza niż ten, kto ją otrzymuje. W ostatnim dwuwersie podmiot zachęca „wroga” do wspólnej modlitwy nad jego losem:

Klęknijmy razem, bracie... Mogiła się otwarła -
Módlmy się za twą duszę, co nieszczęśliwie zmarła.

Tym samym podmiot ponownie podkreśla, że powinniśmy się miłować nawzajem, bez względu na różnice jakie nas dzielą. Ta filozofia przypomina naukę św. Franciszka z Asyżu, który nakazywał porzucenie narzekań na zły los i obracania go w dobro.

Polecamy również:

 • Kowal - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Kowal” pochodzi z debiutanckiego tomu poety zatytułowanego „Sny o potędze” (1901). Jest to zbiór zawierający wiersze dekadenckie, jednak zdradzający już ducha witalizmu i nietzscheanizmu. Nie brak w nim postaci herosów, silnych bohaterów gotowych do walki z... Więcej »

 • Przedśpiew - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz pochodzi z tomu „Gałąź kwitnąca” z 1908 roku. Zbiór został napisany z pozycji człowieka doświadczonego, który wiele przeżył i zdobył życiową mądrość. Zachował jednak radość życia, choć nie jest to już ta żywiołowa fascynacja, jaką zawarł m.in. w „Sonecie szalonym”, ale... Więcej »

 • Deszcz jesienny - interpretacja i analiza wiersza

  „Deszcz jesienny” pochodzi ze zbioru „Dzień duszy” wydanego w 1903 roku. Jest to drugi po „Snach o potędze” tomik Staffa. W stosunku do poprzedniego widać w nim zmianę nastroju i zwrot ku tematyce osobistej, lirycznej, nastrojowej. Więcej »

 • Sonet szalony - interpretacja i analiza wiersza

  „Sonet szalony” pochodzi z tomu „Ptakom niebieskim (1903) i – jak sugeruje już sam tytuł utworu, a także całego zbioru – wyraża afirmację życia, zachwyt nad codziennością, w której można odnaleźć prawdziwe szczęście. Zbiór utrzymany jest w duchu filozofii franciszkańskiej... Więcej »

 • Ogród przedziwny - interpretacja i analiza wiersza

  „Ogród przedziwny” pochodzi ze zbioru „Uśmiechy godzin” wydanego w 1910 roku, w którym nadal utrzymują się tendencje neoklasyczne, współistniejące z młodopolskimi trendami. Takim młodopolskim akcentem jest w wierszu przede wszystkim symbolizm Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43