Leopold Staff , Zachód jesienny – analiza i interpretacja

Wiersz pochodzi z tomiku pt. Barwa miodu wydanego w 1936 roku i jest jednym z licznych wierszy Staffa, który odwołuje się do nastroju jesieni. Poeta szczególnie upodobał sobie te porę roku jako inspirację do refleksji i rozważań egzystencjalnych. W wierszu Zachód jesienny odnajdujemy chyba najdobitniejsze przedstawienie piękna i niesamowitości jesiennej przyrody, wyrażonej bez zbędnego patosu:

Liści opadłych złote dywany,
Winograd ognia strzępami zwisa.
[…]
Sok purpurowe rozpiera grono
Na dni jesiennych wino wyborne.
Wszystko dziś piękne było. Niech płoną
Rudoczerwone lasy wieczorne.

Czerwono-złoty krajobraz powoduje, że jego obserwator ulega zachwytowi, a jednocześnie zdziwieniu. To uczucie sprawia, że ma chęć i potrzebę duchowej łączności z naturą, w której odnajduje jednocześnie odpowiedzi na pytania o życie człowieka, tutaj o przeszłość i przyszłość. Dochodzi do wniosku, że każda z nich ma swoja nieocenioną wartość, jednak w tym momencie wszystkie te podziały czasowe przestają mieć znaczenie ponieważ czas się nie liczy – dzieje się to pod wpływem wspomnianego zachwytu i chęci odizolowania się podmiotu od świata doczesnego. Nadprzyrodzony wymiar kontaktu z przyrodą przywodzi mu harmonię, spokój i pogodę ducha:

Przeszłość jak ogród zaczarowany,
Przyszłość jak pełna owoców misa.
[…]
Zmierzch, jak dzieciństwo, roztacza cudy.
Barwne muzyki miast myśli przędzie.
Nie ma pamięci i nie ma złudy.
Wszystko jest prawdą. Wszystko jest wszędzie.

Wiersz, jak zwykle u Leopolda Staffa, jest ułożony niezwykle harmonijnie, co wzmacnia jego wymowę. Poeta zastosował tradycyjny układ strof (wersy o podobnej długości) oraz rymy dokładne, krzyżowe.

Leopold Staff , Zachód jesienny – analiza i interpretacja

Polecamy również:

  • Kowal - interpretacja i analiza wiersza

    Wiersz „Kowal” pochodzi z debiutanckiego tomu poety zatytułowanego „Sny o potędze” (1901). Jest to zbiór zawierający wiersze dekadenckie, jednak zdradzający już ducha witalizmu i nietzscheanizmu. Nie brak w nim postaci herosów, silnych bohaterów gotowych do walki z... Więcej »

  • Przedśpiew - interpretacja i analiza wiersza

    Wiersz pochodzi z tomu „Gałąź kwitnąca” z 1908 roku. Zbiór został napisany z pozycji człowieka doświadczonego, który wiele przeżył i zdobył życiową mądrość. Zachował jednak radość życia, choć nie jest to już ta żywiołowa fascynacja, jaką zawarł m.in. w „Sonecie szalonym”, ale... Więcej »

  • Deszcz jesienny - interpretacja i analiza wiersza

    „Deszcz jesienny” pochodzi ze zbioru „Dzień duszy” wydanego w 1903 roku. Jest to drugi po „Snach o potędze” tomik Staffa. W stosunku do poprzedniego widać w nim zmianę nastroju i zwrot ku tematyce osobistej, lirycznej, nastrojowej. Więcej »

  • Sonet szalony - interpretacja i analiza wiersza

    „Sonet szalony” pochodzi z tomu „Ptakom niebieskim (1903) i – jak sugeruje już sam tytuł utworu, a także całego zbioru – wyraża afirmację życia, zachwyt nad codziennością, w której można odnaleźć prawdziwe szczęście. Zbiór utrzymany jest w duchu filozofii franciszkańskiej... Więcej »

  • Ogród przedziwny - interpretacja i analiza wiersza

    „Ogród przedziwny” pochodzi ze zbioru „Uśmiechy godzin” wydanego w 1910 roku, w którym nadal utrzymują się tendencje neoklasyczne, współistniejące z młodopolskimi trendami. Takim młodopolskim akcentem jest w wierszu przede wszystkim symbolizm Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 2 =
Ashley
2020-11-19 16:32:53
Dziękuję!
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26