Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Preludia – analiza i interpretacja

Preludyja autorstwa Kazimierza Przerwy-Tetmajera to zbiór krótkich, kilkuwersowych utworów, zaliczanych jako całość do erotycznej, ale również mocno refleksyjnej twórczości młodopolskiego poety. W skład Preludyjów wchodzi 40 części a utwór z kolei należy do drugiego tomu poezji twórcy, który ukazał się w 1901 roku nakładem drukarni Gebethnera i Wolfa. W każdej części Preludyjów podmiot liryczny rozdrażniony i zawiedziony światem, samotny, zakochany, targany sprzecznymi uczuciami czy też stęskniony, w niezwykle obrazowy i plastyczny sposób przedstawia swój stan wewnętrzny.

Utwór stanowi także zbiór poetyckich rozważań i przemyśleń na temat ludzkiej egzystencji i wszystkich doświadczeń, które jej dotyczą – podmiot ubolewa m.in. na swoją samotnością, przymusem noszenia maski, czyli bycia nieprawdziwym, poczuciem pustki i ogólnie rozumianym bólem istnienia. Niejednokrotnie podmiot porównuje swój stan z elementami otaczającego go świata przyrody (co było szczególnie charakterystyczne dla twórczości Kazimierza Przerwy-Tetmajera) np. w części IV:

 Stokroć jest drzewu skazanemu lepiej,
 Jeśli je piorun odrazu rozszczepi,
 Niż kiedy czerw mu wśliźnie się pod korę,
 I zwolna drzewo schnie i ginie

Polecamy również:

 • Koniec wieku XIX - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz Tetmajera daje przykład postawy i poetyki dekadenckiej. Poeta rozważa w nim sytuację człowieka pod koniec wieku XIX, a więc współczesnego mu. Utwór zbudowany jest na zasadzie stawianych sobie pytań i odpowiedzi, udzielanych również w imieniu człowieka ówczesnego. Mamy więc do... Więcej »

 • Nie wierzę w nic - interpretacja i analiza wiersza

  „Nie wierzę w nic” to sonet. Zgodnie z konwencją gatunku, dwie pierwsze czterowersowe strofy mają charakter opisowy. W tej części podmiot liryczny przedstawia swój światopogląd, sentencjonalnie określony już w tytule wiersza. Podmiot liryczny neguje wartość jakiegokolwiek działania, wszystkie... Więcej »

 • Hymn do Nirwany - interpretacja i analiza wiersza

  Nirwana – stan błogiego niebytu, zawieszenia między życiem i śmiercią – to pojęcie wywodzące się z filozofii Dalekiego Wschodu. W okresie Młodej Polski była ona częstym motywem literackim, zaczerpniętym z pism Artura Schopenhauera. Nirwana rozumiana jako stan oderwania od rzeczywistości, miała stanowić... Więcej »

 • Eviva l'arte! - interpretacja i analiza wiersza

  „Evviva l`arte!” to hasło zaczerpnięte z języka włoskiego, oznacza ono: „Niech żyje sztuka!”. Tetmajer odwołał się tutaj do koncepcji Schopenhauera, który w sztuce właśnie widział jedyną, poza doznaW obcowaniu ze sztuką wrażliwa dusza zaznawała ukojenianiem nirwany, możliwość... Więcej »

 • Melodia mgieł nocnych - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz pochodzi z II serii „Poezji” Przerwy-Tetmajera i wpisuje się w bogaty nurt liryki tatrzańskiej w dorobku poety. Pełny tytuł brzmi „Melodia mgieł nocnych (Nad Czarnym Stawem Gąsienicowym)”. W tytule zawarte są informacje na temat podmiotu lirycznego, dokładnego usytuowania sytuacji... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Esa
• 2022-01-21 07:10:34
b
• 2022-01-20 22:38:51
Super
• 2022-01-19 19:48:31
ok
• 2022-01-19 18:05:54
No ok
• 2022-01-19 17:29:47