Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Nuż w bżuhu i inne manifesty – opracowanie

Manifest poetycki stał się podstawowym środkiem przekazu futurystów, którzy pragnęli całkowicie zrewolucjonizować otaczającą ich rzeczywistość niejako we wszystkich dziedzinach. Forma ta operowała agresywnymi środkami wyrazu, tonem rozkazującym, a także strategią obyczajowego skandalu i prowokacji. Na krzykliwych afiszach i plakatach futuryści obwieszczali swoje postulaty, całkowicie lekceważąc zasady ortografii i stylu. Teksty te miały epatować nonsensem, zgrywą i kontestacją tradycji. Więcej było w nich negacji niż pozytywnego, konkretnego programu sztuki.

Można tu jednak wymienić dążenie do stworzenia kultury egalitarnej, przeznaczonej dla wszystkich, również dla prostego, niewykształconego odbiorcy czy pochwałę nowoczesności. Futurystyczne manifesty miały postać ulotną, powstałe zaś w 1921 roku czasopismo tego kierunku „Nowa Sztuka” zostało zlikwidowane zaledwie po wydaniu dwóch numerów. Jego kontynuacją był następnie periodyk „Almanach Nowej Sztuki”, ale wówczas futuryzm należał już do przeszłości.

Warszawa

W 1920 roku w Warszawie ukazało się pismo „Gga. Pierwszy polski almanach poezji futurystycznej”, w którym warszawscy futuryści, Anatol Stern i Aleksander Wat ogłosili man

Zobacz również

  • But w butonierce – interpretacja i analiza

    „But w butonierce” to wiersz Brunona Jasieńskiego pochodzący z tomu o tym samym tytule. Poeta występuje tutaj jako futurysta, który z upodobaniem odcina się od swoich literackich poprzedników posługując się strategią prowokacji. Jak jednak zauważa Jerzy Kwiatkowski, utwór rewolucyjny w treści nie jest taki...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28