Młodopolskie kawiarnie - ośrodki życia literacko-artystycznego - Zielony Balonik - strona 4

ul. Floriańskiej 42. Przez pewien czas (1905-1912) działał tu „Zielony Balonik” oraz satyryczny teatrzyk kukiełkowy. Bywali tu m.in.: Boy-Żeleński, K. Sichulski, K. Frycz, J. Mehoffer. Ponieważ artyści niejednokrotnie nie mieli pieniędzy, by zapłacić rachunek, płacili obrazami i wierszami, które do dziś zdobią wnętrze lokalu.

Artystyczny klub „Zielony Balonik” powstał w 1905 roku. Spotykano się na ogół w soboty po kolejnej premierze teatralnej, około północy zaczynała się część kabaretowa, później następowała towarzyska, trwająca nawet do późnego rana. Każde przedstawienie było oryginalne, premierowe. Wyśmiewano aktualne zdarzenia i znane osoby, głównie konserwatywny establishment. Wstęp był co prawda bezpłatny, ale wpuszczano tylko osoby zaproszone. Do grona wybrańców należeli znamienici przedstawiciele elity krakowskiej: profesorowie Akademii Sztuk Pięknych, artyści, publicyści.

We Lwowie życie kulturalne toczyło się między innymi w kawiarni „Sztuka”. Zakopane również zrobiło w tym okresie furorę wśród młodopolskich artystów, lgnęli do niego przede wszystkim malarze i literaci (Tetmajer, Kasprowicz, Miciński, Witkiewicz), wabieni pięknem krajobrazów i prostotą góralskiego życia. Stanowiło ono swoistą oazę, odskocznię od miejskiego życia, azyl przed cywilizacją.

Polecamy również:

 • Artur Górski Młoda Polska - opracowanie

  „Młoda Polska” to cykl artykułów Artura Górskiego, publikowanych w krakowskim „Życiu” w 1898 roku. Cykl ów był jednym z najwcześniejszych wystąpień programowych nowej epoki, która od niego właśnie wzięła swoją nazwę. Więcej »

 • Programy literackie Młodej Polski

  W 1898 roku ukazał się na łamach „Słowa Polskiego” artykuł Tadeusza Konczyńskiego na temat Gabriela d'Annuzio. Praca miała charakter informacyjny i dość niespodziewanie stała się zarzewiem zapowiadającego się już od pewnego czasu konfliktu między starymi i młodymi. Odpowiedź Stanisława Szczepanowskiego... Więcej »

 • Czasopisma Młodej Polski

  Wraz z coraz większą popularnością i dostępnością prasy rosła jej rola w życiu kulturalnym. Przełom pozytywistyczny dokonał się właśnie na łamach gazet. Dziennikarze i publicyści stali się pełnoprawnymi członkami artystycznej elity. Na rynku pojawiają się pierwsze pisma w całości poświęcone sztuce. Więcej »

 • Krytyka literacka i teatralna Młodej Polski

  W krytyce literackiej prądy młodopolskie pojawiły się nieco później niż w sztuce i w dużej mierze przeszły bez echa, m.in. ze względu na dużą ilość tego rodzaju publikacji. Jak zwraca uwagę Maria Podraza-Kwiatkowska, poziom krytyki literackiej był w tej epoce wysoki. Tworzyli ją zarówno dziennikarze,... Więcej »

 • Bohema (cyganeria artystyczna) - definicja, przedstawiciele, charakterystyka

  Cyganeria (bohema) oznacza środowisko artystyczne i towarzyskie życie przedstawicieli świata sztuki. Słowo wywodzi się z języka francuskiego – „la boheme” to dosłownie mieszkaniec Czech, chodzi jednak o określenie Cyganów, czyli ludzi wolnych, nieposiadających stałego miejsca zamieszkania,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
tak
\bartuniko • 2021-10-27 16:05:35
ok
proboszcz oskor • 2021-10-27 12:57:22
git
Głupi jasio • 2021-10-26 23:37:32
a jeśli liczba protonów=60 a liczba neutronów=100 to będzie nad??
xd • 2021-10-26 17:52:41
super tekst
mojnickt • 2021-10-26 17:35:48