Dekadentyzm w literaturze

Inspiracją dla twórców tego nurtu była między innymi gotycka powieść romantyczna, twórczość Edgara Allana Poego, Johna Keatsa i George`a Crabbe`a.
    
W ujęciu dekadenckim twórca nie jest silnym, przekonanym o swej wyjątkowości kapłanem sztuki, ale jednostką słabą, kaleką, rozdartą między pragnieniem sztuki a niemocą tworzenia. Niemoc twórcza jest tematem „Próchna” Wacława Berenta. Charakterystyczne dla tego nurtu środki wyrazu to oryginalne słownictwo, oksymorony, neologizmy, kontrasty. Hołdowano temu, co sztuczne, dziwne, zaskakujące. Często posługiwano się liryką maski i roli.
    
Typowym literackim przykładem dekadenta jest bohater powieści „Na wspak” (uznawanej za „biblię dekadentów”) Jorisa-Karla Huysmansa. Diuk Esseintes to człowiek żyjący w oderwaniu od rzeczywistości, poszukujący wrażeń estetycznych zdolnych wyrwać go z apatii. Postawę dekadencką manifestuje również Paul Verlaine w wierszu „Upadek” rozpoczynającym się od znamiennych słów „Jam Cesarstwo u schyłku wielkiego konania”. Przejawy takiego światopoglądu można wyczytać także w wierszach Artura Rimbaud.
    
W literaturze polskiej dekadentyzm wyraźnie zaznaczył się w twórczości Kazimierza Przerwy-Tetmajera („Koniec wieku

Polecamy również:

 • Symbolizm w literaturze

  W literaturze symbolizm najsilniej zapisał się w drugiej połowie XIX wieku, na początku przede wszystkim we Francji i Belgii, skąd przeniósł się do innych krajów. Podobnie jak w innych dziedzinach sztuki, polegał na stosowaniu symbolu jako głównego środka wyrazu. Symbol służył do wyrażenia... Więcej »

 • Impresjonizm w literaturze

  Impresjonizm zrodził się w malarstwie, gdzie był próbą uchwycenia na płótnie ulotnego wrażenia. Później nurt ten rozprzestrzenił się na inne dziedziny sztuki i znalazł zwolenników także na gruncie literatury. Podobnie jak w malarstwie, podstawowym dążeniem impresjonistów było... Więcej »

 • Ekspresjonizm w literaturze

  Poetyka ekspresjonistyczna określana jest „krzykiem duszy”, wyrazem emocji i wewnętrznych stanów artysty. Poeta miał prawo do pełnej swobody twórczej, forma dzieła literackiego nie miała znaczenia, liczyła się jego siła wyrazu, zmierzanie do absolutu. Więcej »

 • Neoromantyzm - cechy, przedstawiciele, charakterystyka

  W szerszym znaczeniu neoromantyzmem określa się całość zjawisk w literaturze Młodej Polski, w węższym oznacza tendencje romantyczne w literaturze po 1890 roku. Termin upowszechniony przez Edwarda Porębowicza za sprawą szkicu „Poezja polska nowego stulecia” (1902). Więcej »

 • Parnasizm - cechy, przedstawiciele, definicja

  Parnasizm narodził się we Francji około połowy XIX wieku, dominował w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w poezji, później został wyparty przez symbolizm. Nazwa została zaczerpnięta od trzytomowej antologii poezji współczesnej zatytułowanej „Parnasse contemporain”. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Popieram pana d
Mesjasz • 2021-11-28 16:27:18
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
.
jennie • 2021-11-28 10:53:19
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
prosze
lo • 2021-11-27 10:35:19