Zamek Ogrodzieniec - historia

Zamek Ogrodzieniec - historiaZamek w Ogrodzieńcu zbudowano w XIV wieku, jego właścicielem był wtedy rycerski ród Włodków Sulimczyków zwanych też Ogrodzienieckimi. Nazwa świadczy o tym, iż było to miejsce ogrodzone czyli otoczone murem obronnym. Wcześniej na jego miejscu znajdował się gród warowny, który prawdopodobnie był siedzibą rozbójników.

Średniowiecze i nowożytność

Budowę zamku rozpoczął Kazimierz Wielki ok. 1350 roku. Około 1370 roku przekazał go marszałkowi Królestwa Polskiego Przedborowi z Brzezia. 6 lat później, z nada­nia króla Władysława Jagiełły zamek otrzy­mali Włod­kowie z Chra­bi­mowic herbu Sulima.

W 1523 roku zamek kupił burgrabia i żupnik krakowski Jan Boner. To wtedy nastąpiła jego całkowita przebudowa. Rozebraniu uległy stare mury gotyckie i warownia stała się wspaniałą renesansową rezydencją. Zyskała ona miano „małego Wawelu”. Bonerowie wyposażyli go w najcenniejsze przedmioty sprowadzane z zagranicy. Stanisław Boner, kolejny właściciel, wzniósł dwukondy­gna­cyjne skrzy­dło zachod­nie (syp­i­al­nia i bib­lioteka), zbudował sklepiki – budynki gospo­dar­cze przy dziedz­ińcu i wzniósł tzw. Kurzą Stopę.

W 1562 roku zamek przeszedł w posiadanie Jana Firleja, marszałka wielkiego koronnego, który ożenił się z córką Seweryna Bonera. W 1587 roku zamek szturmem zajęły austriackie wojska Maksymiliana Habsburga wycofujące się spod Krakowa, po nieudanym oblężeniu polskiej stolicy. Posiadłość jednak nie została splądrowana.

Zamek został bardzo zniszczony w 1655 roku przez wojska szwedzkie. Kolejnym jego właścicielem został w 1669 roku Stanisław Warszycki, kasztelan krakowski. Zamek ogrodzieniecki za jego panowania został częściowo odbudowany po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów.

Około 1695 roku zamek przeszedł w ręce Męcińskich. Następnie w 1702 roku znacznie ucierpiał wskutek pożaru wznieconego przez wojska szwedzkie Karola XII, który strawił ponad połowę zamku. Praktycznie nie podjęto już jego odbudowy. Od Męcińskich, którzy nie radzili sobie z utrzymaniem zamku, odkupił go Tomasz Jak­liński.

XIX-XXI wiek

Około 1810 roku ostatni mieszkańcy opuścili budowlę. Dla budulca niszczono warownię, a jej wyposażenie sprzedawano Żydom.

Po II wojnie świtowej obiekt znacjonalizowano. Prace konserwatorskie, zmierzające do zachowania zamku w formie trwałej ruiny i udostępnienia go zwiedzającym rozpoczęto w 1949, a ukończono w 1973 roku. W 2001 roku miejsce stało się planem zdjęciowym do ekranizacji Zemsty Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wiosną 2019 roku w zamku kręcono fragmenty ekranizacji Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego dla platformy Netflix.

Polecamy również:

 • Aldona Anna Giedyminówna – biografia

  Źródła nie podają zbyt wielu informacji na temat młodości Aldony Anny Giedyminówny. Wiadomo, że Aldona była córką wielkiego księcia Litwy, Giedymina. Nawet jej data narodzin wzbudza wiele wątpliwości, przyjmuje się, że przyszła na świat między 1309 a 1313 rokiem. Prawdopodobnie jej matką była... Więcej »

 • Plemiona barbarzyńskie i Królestwa Barbarzyńskie na zachodzie Europy (V-VII w.)

  W okresie wczesnego średniowiecza rozpadła się dotychczasowa jedność starożytnego świata, za sprawą najazdów plemion germańskim. Cesarstwo wschodnie odparło najazdy barbarzyńców i przetrwało jako Cesarstwo Bizantyjskie. Gorzej wyglądała sytuacja na obszarach należących do cesarstwa... Więcej »

 • Bizancjum w średniowieczu (V-IX w.) - historia, położenie, rola

  W roku 395 Cesarz Teodozjusz Wielki dokonał podziału Cesarstwa Rzymskiego między dwóch swoich synów – Zachodnią część otrzymał Honoriusz, a Wschodnia przypadła Arkadiuszowi. Datę te uznaje się za początek Cesarstwa Bizantyjskiego, lub też rok 330 – przeniesienie stolicy do Konstantynopola. Więcej »

 • Państwo Franków - historia, najważniejsze informacje

  Pierwsze plemiona franków, które już w roku 355 osiedliły się w Galii, były silnie podzielone, często walczące między sobą. Wszyscy Frankowie pozostawali poganami i w odróżnieniu od innych plemion germańskich utrzymywały stałe kontakty z współbratyńcami na prawym brzegu Renu. Początkowo... Więcej »

 • Karol Wielki i jego państwo - historia, najważniejsze informacje

  Do połowy VIII w. władzę w państwie Franków sprawowali Merowingowie. Królestwo ówczesne dzielone było pomiędzy członków ich dynastii. Z biegiem czasu faktyczne rządy w państwie przejmowali najwyżsi, po królu, dostojnicy dworscy – majordomowie. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43