Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Utworzenie Państwa Kościelnego przez Pepina Krótkiego

Ostatnio komentowane
Pomocne informacje.
Julita • 2020-01-18 10:37:03
iknhnni
polklll • 2020-01-17 13:54:01
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
xd
utylizacja • 2020-01-15 22:59:33
wielkie XD
HAHAHAHA • 2020-01-15 17:06:09
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dynastia Merowingów rządziła państwem Franków do połowy VIII w.. Stopniowo jednak ich przedstawiciele tracili wpływy na rzecz najwyższych, po królu, dostojników dworskich – majordomów. Jedną z takich osób stał się Karol Młot, który po zwycięskiej dla Franków bitwie w roku 732 pod Poitiers, rozgromił siły Arabskie.

Syn Karola – Pepin Krótki, w roku 751 zdecydował się na detronizacje panującej dynastii Merowingów i objęcie przy tym władzy królewskiej dla siebie. W celu uprawomocnienia swoich działań, starał się o uzyskanie zgody papieża aby w pełni zalegalizować rządy nowej dynastii – Karolingów.

Sytuacja papiestwa w ówczesnym okresie, była zdecydowanie niekorzystna. Narastające konflikty z patriarchatem konstantynopolitańskim, pozostawiły Stolice Apostolską zdaną na własne siły z rosnącym niebezpieczeństwem ze strony Longobardów. W takich okolicznościach papież Zachariasz potrzebował sprzymierzeńca. Do jego celów idealnie nadawał się Pepin Krótki, za którym opowiedział się w jego poczynaniach zdobycia korony Franków.

Poparcie papieża Pepin wykorzystał podczas zgromadzenia możnych w roku 751 w Soissons. Zdecydowano wówczas o przekazaniu korony Pepinowi oraz o ostatecznej detronizacji

Polecamy również:

 • Rola Kościoła i papiestwa w średniowieczu

  Poza funkcjami religijnymi oraz kulturalnymi kościół w średniowieczu pełnił również funkcje polityczne. Od okresu wczesnego średniowiecza stanowił także ośrodek władzy. Na skutek najazdów barbarzyńskich w zachodniej części cesarstwa zniknęła władza cesarska oraz reszta instytucji politycznej.... Więcej »

 • Spory pomiędzy Wschodem i Zachodem, Konstantynopolem i Rzymem - historia

  Już od okresu wczesnego średniowiecza, różnice dzielące kościół we wschodniej i zachodniej części cesarstwa powiększały się. Jednak przy całej zaistniałej sytuacji jedność chrześcijańska została utrzymana. Więcej »

 • Schizma Focjusza - historia

  W okresie wczesnego średniowiecza różnice pomiędzy Kościołem Łacińskim na zachodzie, a Patriarchatem Konstantynopolu na wschodzie powiększały się. Pierwsze konflikty dzielące kościół dotyczyły kultu obrazów. W zachodniej części cesarstwa kult ten trwał nieprzerwanie. Inaczej wyglądała sytuacja... Więcej »

 • Zakony i klasztory w średniowieczu - rola, znaczenie, historia

  Przemiany jakie zaszły w ruchu zakonnym, świadczyły o ścisłym związku między poszczególnymi dziedzinami życia w średniowieczu, a religijnością społeczeństw europejskich. Poza benedyktynami powstawały nowe zgromadzenia zakonników. Więcej »

 • Św. Augustyn - biografia i filozofia

  Aureliusz Augustyn z Hippony, czyli święty Augustyn (354-430) uznawany jest dzisiaj za jednego z najbardziej wpływowych myślicieli w historii Kościoła katolickiego. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =