Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pepin Krótki - kim był? Ostateczne przejęcie władzy w państwie i koronacja na króla

Do połowy VIII w. na tronie Królestwa Franków zasiadali Merowingowie. Dzielili oni władzę między członków własnej dynastii, w zależności od praw spadkowych oraz siły pretendentów do tronu. Z biegiem czasu, faktyczną władzę w państwie, przejęli majordomowie (dostojnicy dworscy). Jednym z nich był Karol, zwany później Młotem. Po zwycięskiej bitwie pod Poitiers w roku 732, która zapobiegła inwazji muzułmańskiej, uzyskał szczególne znaczenie w państwie franków.

Dzięki swoim znaczącym sukcesom, Karol Młot ustabilizował swoją pozycję do tego stopnia, że nie tylko mógł ustanowić jednego ze swoich synów majordomem, ale nawet podzielić między nich obszary należące do państwa.

Władza ostatecznie znalazła się w rękach młodszego syna Karola – Pepina Krótkiego. Ten chcąc wykorzystać dogodną sytuację, pragnął pozbawić Merowingów władzy w państwie franków. Problem dla działań Pepina stanowiło społeczeństwo frankijskie, które respektowało dziedziczne uprawnienia do tronu oraz niechęć niektórych możnych wobec jego osoby. W celu rozwiązania problemów, Pepin zwrócił się do papieża Zachariasza, który miał stać się argumentem w drodze po władzę w państwie.

Sytuacja samego papiestwa, w ówczesnym okresie,

Zobacz również

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
o
z • 2020-04-01 20:13:23
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24
Nawet nawet
OlisiaSyb • 2020-04-01 17:33:11
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22