Karol Młot - życiorys, lata panowania, dokonania. Dlaczego „Młot”?

Karol Młot – Pochodzenie

Karol Młot, Karol Martel urodził się w roku 686 w Herstalu. Zmarł w roku 741, został pochowany w bazylice w Saint – Denis. Był nieślubnym dzieckiem Pepina i jego Konkubiny Alpaidy. Od roku 715 majordom na dworze frankijskim.

W roku 714 umiera ojciec Karola, po którym ten nie odziedziczył żadnej części ówczesnego państwa Franków. Pepin, wraz ze swoją żoną Plektrudą, na głównego spadkobiercę wyznaczył swojego, wówczas ośmioletniego wnuka – Teudoalda. Cała sytuacja spotkała się ze sprzeciwem możnych, którym nie uśmiechały się rządy kobiety. Babka małoletniego władcy zareagowała błyskawicznie – wtrąciła Karola do więzienia w Kolonii.

Działania Plektrudy doprowadziły do wybuchu buntów w Neustrii i Austrazji. Możni z pierwszego królestwa, wykorzystując sytuacje, ogłosili majordomem Ragenfrieda. W roku 715 Karol ucieka z więzienia, po czym zostaje obwołany majordomem Austrazji.

W roku 716 dochodzi do bitwy między silami Karola Młota, a sprzymierzonym wojskami Ragenfrieda oraz króla Fryzów Radbodema. Po przegranej bitwie Karol w celu zebrania nowych sił, wycofuje się w góry Eifel. Już rok później Karol rozbija wojska Ragenfrieda w bitwie pod Vincy, po którym zdobywa Kolonie. Ogłasza nowym królem Chlotara IV oraz usuwa nieprzychylnego mu arcybiskupa Rygoberta.

Następnie obwołany wcześniej królem Neustrii Chilperyk II wraz z majordomem Ragenfriedem, zawarli przymierze z Odonem Wielkim księciem Akwitanii. Ich siły zostały jednak pokonane przez Karola w roku 718 pod Soissons. Chilperyk oraz Ragenfriedem zostali schwytani, a książę Akwitanii złożył przysięgę wierności Karolowi Młotowi.

Karol Młot – Rządy

Na okres rządów Karola przypadła inwazja Arabów, którzy zaatakowali Akwitanię. Ta pomimo wcześniejszych konfliktów, zwróciła się o pomoc do Karola Młota. Została im udzielona i w roku 732 doszło do decydującej bitwy pod Poitiers między arabami, a siłami frankijskimi, którzy starali się zatrzymać ich ekspansje.

Opór jaki postawili Frankowie okazał się na tyle silny, a straty po stronie arabskiej na tyle duże, że reszta sił arabskich wycofała się z palcu boju pod osłoną nocy. Karol dzięki tej bitwie otrzymał przydomek „Młot”. Ekspansja arabska została powstrzymana, przynajmniej na obszarze Galii.

Kolejna inwazja arabska rozpoczęła się w roku 736, kiedy to pod Narbonne, pod wodzą syna Abdula Rahmana (przewodził wcześniejszej kampanii) wylądowała armia. Karol również z tego zagrożenia wyszedł zwycięsko, rozbijając główne siły arabskie w Arles, do którego skierowała się armia muzułmańska. Do ostatecznego załamania się inwazji doszło, po wygranej dla franków bitwie, nad rzeką Berre w roku 737.

Polecamy również:

  • Bitwa pod Poitiers (732 r.) - opis, skutki

    Na lata 661 – 750 przypada panowanie muzułmańskiej dynastii Omajjadów, których stolica znajdowała się w Damaszku. W efekcie walk wewnętrznych między poszczególnymi ugrupowaniami, doszło do rozbicia oraz podziału na osobne kalifaty – kordobańskiego Ommajadów w Hiszpanii i... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
ez
• 2024-05-20 17:04:26
ok
• 2024-05-20 16:01:25
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20