Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Próba odbudowy Cesarstwa Rzymskiego przez Justyniana Wielkiego - strona 3

Ostatnio komentowane
iknhnni
polklll • 2020-01-17 13:54:01
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
xd
utylizacja • 2020-01-15 22:59:33
wielkie XD
HAHAHAHA • 2020-01-15 17:06:09
Bardzo ograniczona ilość przykładów, wzory maja o wiele wieksze zastosowanie niz podst...
Janko • 2020-01-14 22:35:23
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

siły rzymskie z Italii. Ze względu na małe siły jakie posiadał w zaistniałej sytuacji, Belizariusz zrezygnował z dowództwa nad armią.

Zachęcony sukcesami młody król Gotów Totyla rozpoczął opanowywanie wysp Morza Śródziemnego. Miał również w planach zajęcie Bałkanów, co zagroziłoby bezpośrednio bezpieczeństwu stolicy – Konstantynopolu. W zaistniałej sytuacji zdecydowano się wysłać silną armię w celu pacyfikacji Gotów, na czele której stanął eunuch dworski – Narses.

Kampanie pod jego wodzą odsunęło na kilka lat przełamanie granicy naddunajskiej przez Słowian. Dopiero w roku 552 armia pod dowództwem Narsesa przekroczyła granice Italii, kierując się w stronę Rzymu. Pod Busta Gallorum natknęła się na główne siły Gotów, którzy zostali rozgromieni podczas bitwy, a sam Totyla zginął na polu bitwy. W takie sytuacji kampania przeciwko Gotom zakończyła się sukcesem Justyniana.

Po zwycięskich walkach w Italii, w charakterze namiestnika, rządy objął Narses. Blisko dwudziestoletni okres wojen z Gotami doprowadził do gospodarczego wyniszczenia oraz wyludnienia Italii, pozostawiając ją ostatecznie w opłakanym stanie.

Próba odbudowy Cesarstwa Rzymskiego – Hiszpania

W trakcie trwania działań wojennych w Italii, Justynian pragnący wykorzystać spory wewnętrzne Wizygotów, wysłał korpus ekspedycyjny na półwysep Iberyjski. Interwencja w Hiszpanii przyniosła cesarzowi panowanie nad Betyką. Jednak w toku problemów wewnętrznych oraz zewnętrznych, cesarstwu nie udało się w żaden sposób rozszerzyć wpływów na obszar całego półwyspu.

Źródła:
T. Manteuffel – Historia Powszechna, Średniowiecze; PWN; Warszawa 1994
http://ancienthistory.about.com/od/emperors/p/Justinian.htm

Polecamy również:

 • Justynian Wielki - biografia, lata panowania, dokonania

  Justynian I Wielki, Flavius Petrus Sabbatius urodzony w Ilirii w roku 483, był siostrzeńcem cesarza Justyna I (450 – 527 r.). Zmarł w Konstantynopolu w roku 565, święty Kościoła prawosławnego. Starannie wykształcony, rozpoczynał karierę jako oficer konnej straży przybocznej (utworzonej w miejsce zlikwidowanej... Więcej »

 • Powstanie Nika w Konstantynopolu - przyczyny, przebieg, skutki

  Powstanie Nika miało miejsce we wczesnośredniowiecznym Konstantynopolu. Zamieniło się w katastrofalne zamieszki w cesarstwie wschodniorzymskim, które swoim zasięgiem zagroziły władzy oraz życiu samego cesarza Justyniana. Więcej »

 • Wojny prowadzone przez Bizancjum - najważniejsi wrogowie, bitwy, kalendarium

  Starożytne imperium rzymskie na Wschodzie przetrwało najazdy barbarzyńców i przekształciło się w Cesarstwo Bizantyjskie. Istniało ono przez okres całego średniowiecza, z przerwą spowodowano w XIII w. przez atak krzyżowców. Praktycznie przez cały okres swojego istnienia Cesarstwo na Wschodzie... Więcej »

 • Cesarstwo Bizantyjskie - religia

  We wczesnym średniowieczu kościół stanowił jedność, a jego największe ośrodki były położone w Bizancjum, gdzie chrześcijaństwo było religią państwową. Organizacja kościelna stanowiła nieodłączną część struktur cesarstwa wschodniorzymskiego, a zwierzchnikiem kościoła był panujący cesarz. W jego kompetencjach... Więcej »

 • Kultura i sztuka bizantyjska - cechy, charakterystyka (malarstwo, ikony i in.)

  Po upadku w V w. Cesarstwa Zachodniorzymskiego, większość nowych kierunków artystycznych powstała wówczas w Konstantynopolu – narodziny sztuki bizantyjskiej. W wieku VI Cesarstwo Bizantyjskie stanowiło najpoważniejszą siłę polityczną ówczesnego świata, w szczególności pod rządami... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =