Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Powstanie Nika w Konstantynopolu - przyczyny, przebieg, skutki

Ostatnio komentowane
właśnie dostałam taką lekturę szkolną
eliza • 2019-11-12 11:36:13
fjhgxfhjyr97o7tretrtyrteert
35t • 2019-11-11 17:56:48
słabe
nick • 2019-11-11 16:38:46
do niczego. Kto to napisał ?
passat • 2019-11-11 13:32:12
nawet rozumiem , ale średnio haha
x.x.księżniczka.x.x • 2019-11-11 11:43:11
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powstanie Nika miało miejsce we wczesnośredniowiecznym Konstantynopolu. Zamieniło się w katastrofalne zamieszki w cesarstwie wschodniorzymskim, które swoim zasięgiem zagroziły władzy oraz życiu samego cesarza Justyniana.

Powstanie Nika – Hipodrom

Hipodrom był miejscem w stolicy, gdzie ludność zbierała się w celu oglądania głównie wyścigów rydwanów oraz podobnych im przedstawień. Rydwany wraz ze swoimi drużynami były reprezentowane przez poszczególne kolory. Były więc cztery odłamy - czerwoni oraz biali, a od czasów rządów Justyniana największą popularnością cieszyły się frakcje niebieskich oraz zielonych.

Taka sama zasada dotyczyła fanów (kibiców) poszczególnych drużyn, którzy identyfikując się z poszczególnymi drużynami przywdziewali ich barwy. Ugrupowania te stały się ostatecznie polem rozwiązywania politycznych, czy też społecznych konfliktów. Często przedstawiciele danego ugrupowania, które stanowiło specyficzną mieszankę gangów ulicznych oraz partii politycznych, starało się wywierać wpływy na rządy cesarza, poprzez skandowanie żądań między gonitwami na hipodromie.

Powstanie Nika – Przyczyny

W kwietniu roku 527 Justynian zostaje współrządzącym cesarstwem wschodnim wraz ze

Polecamy również:

  • Belizariusz - biografia, dokonania

    Belizariusz urodził w roku 505 w miejscowości Germane (dzisiejsza Bułgaria). Jego ojciec był prawdopodobnie właścicielem ziemskim. Jego małżonką była faworyta cesarzowej Teodory – Antonina, miał jedno dziecko – córkę, która została zaręczona z wnukiem Cesarzowej. Swoją karierę militarną... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =