Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kryzys w Niemczech po śmierci Fryderyka II i Wielkie Bezkrólewie - konsekwencje

Ostatnio komentowane
KPK to podstawa prawna jednak nieograniczona do danego kraju dr Arletta Bolesta adwokat ...
Arletta Bolesta • 2019-04-21 08:49:52
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dobre stosunki między cesarzem Fryderykiem II, a papiestwem zakończyły się wraz z śmiercią sprzyjającego władcy niemieckiemu papieżowi – Honoriuszowi III. Kolejnym papieżem został w roku 1227 nieprzychylny Sztaufom Grzegorz IX. Ze względu na nie dotrzymanie przez Fryderyka obietnicy podjęcia krucjaty, złożonej jeszcze przed koronacją cesarską, nowy papież rzucił na niego klątwę.

Fryderyk nie zwracając uwagi na całą sytuacje podjął krucjatę. W tym czasie Grzegorz IX, wykorzystując nieobecność cesarza, zajął Królestwo Sycylii. Taki stan rzeczy nie trwał jednak długo, gdyż wracający ze wschodu Fryderyk rozbił siły papieskie. Następnie biskup Rzymu został zmuszony do zawarcia pokoju w roku 1230 w San Germano.

Status quo między Cesarstwem i Papiestwem został zakończony wraz z zabiegami Fryderyka w kwestiach dziedziczenia korony niemieckiej. Tego typu próby podejmował już ojciec cesarza – Henryk VI. Fryderyk natomiast przy realizacji swojego planu, przewidywał przede wszystkim podporządkowanie sobie całych Włoch.

Jego dążenia doprowadziły do ponownego rzucenia klątwy przez Grzegorza IX oraz jego przejście do obozu antycesarskiego. Fryderyk widząc w tej sytuacji poważne zagrożenie, nie

Polecamy również:

 • Mongołowie w średniowieczu - historia, pochodzenie, cechy charakterystyczne

  Na obszarze dzisiejszej Mongolii, Mandżurii oraz południowo – wschodniej Syberii, w XII w. rozpoczął się proces jednoczenia plemion, na czele których stali chanowie. Jednym z nich był Temudżyn, po zjednoczeniu licznych plemion został wybrany wielkich chanem – Czyngis – chan. Więcej »

 • Epidemia dżumy w Europie w XIV w. - czym była, przyczyny, zasięg

  Czasy wczesnego średniowiecza charakteryzowały się w Europie licznymi nieurodzajami, głodem, zarazami oraz zniszczeniami spowodowanymi wojnami. Od około X w. sytuacja zmieniała się, nastały czasy dobrej koniunktury gospodarczej. Pomimo, że zdarzały się klęski, to miały one zazwyczaj charakter regionalny, nie... Więcej »

 • Wojna stuletnia - najważniejsze informacje

  Wraz ze śmiercią króla Filipa IV Pięknego, a następnie krótkim panowaniu jego potomków w roku 1328, zakończyło się panowanie dynastii Kapetyngów. Władzę we Francji przejęła wówczas młodsza część rodu – Walezjusze. W tym samym czasie o tron i wpływy we Francji upomniał się... Więcej »

 • Wojna Dwóch Róż - przyczyny, przebieg, skutki

  Sytuację, jaka wytworzyła się za sprawą działań nieudolnego władcy – Henryka VI, z rodu Lancasterów, chciał wykorzystać przedstawiciel opozycyjnej do tych ostatnich książę Yorku – Ryszard. Udało mu się objąć rządy jako protektorowi państwa, władającego w imieniu chorego króla. Sytuacja ta... Więcej »

 • Papiestwo i cesarstwo w średniowieczu (X-XIII w.) - historia

  W roku 962 nastąpiła koronacja Ottona I. Od tego momentu władza cesarska znalazła się trwale w posiadaniu królów Niemiec. Jednak aby osiągnąć koronę cesarską, każdy nowy władca musiał wyprawić się do Stolicy Apostolskiej, gdzie koronacji dokonywał papież. Pomimo, że w X w. oraz w pierwszej połowie XI... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =