Tomasz Mann, Śmierć w Wenecji - streszczenie

Głównym bohaterem opowiadania Tomasza Manna jest pisarz Gustaw von Aschenbach, który znudzony swoją pracą w rodzinnym Monachium postanawia wyjechać i poszukać natchnienia w innym kraju. W maju udał się zatem Triestu, a następnie do Poli. Wyspa okazała się dla niego jednak zbyt mało inspirująca, więc postanowił udać się do Wenecji. Podczas rejsu do Włoch, pisarz zainteresował się jednym z pasażerów statku, który w istocie był starcem przebranym za młodzieńca. Gustaw opisuje komizm związany z postacią starca. 

Pisarz zamówił gondolę, która miała dowieźć go do parowca udającego się do Lido. Gondolier okazał się jednak oszustem, który zawiózł bohatera prosto do Lido i uciekł. 

Po zakwaterowaniu w hotelu artysta zaczął obserwować innych gości – w oczy rzuciła mu się grupka Polaków, a szczególnie urokliwy chłopiec, którego wygląd opisuje w swoich notatkach. Postać chłopca skłania Gustawa do ogólnych refleksji na temat piękna. Sam wyjazd staje się dla niego coraz bardziej uciążliwy, pogoda bowiem nie bardzo dopisuje. Pisarz pozostaje jednak w Wenecji, a czas spędza zachwycając się morzem i podglądając chłopca, jak się okazuje imieniem Tadzio. Ten zaczyna zauważać zainteresowanie nieznajo

Polecamy również:

  • Czarodziejska góra - streszczenie skrótowe

    Akcja „Czarodziejskiej góry” toczy się kilka lat przed I wojną światową, w szwajcarskim sanatorium w Davos. Głównym bohaterem powieści jest Hans Castorp, 23 –letni młodzieniec, z zamożnego rodu z tradycjami, który przybywa w odwiedziny do swojego kuzyna Joachima Ziemssena,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
super wyjaśnione!
Amelia • 2021-12-07 07:58:07
Fajne
Geniusz matematyczny • 2021-12-06 19:23:28
Ruda, dziękujemy za zwrócenie uwagi, poprawione :)
ADMIN • 2021-12-07 11:56:56
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37