Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Tomasz Mann, Śmierć w Wenecji - streszczenie

Ostatnio komentowane
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
tak
taj • 2020-01-19 20:40:35
Pomocne informacje.
Julita • 2020-01-18 10:37:03
iknhnni
polklll • 2020-01-17 13:54:01
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Głównym bohaterem opowiadania Tomasza Manna jest pisarz Gustaw von Aschenbach, który znudzony swoją pracą w rodzinnym Monachium postanawia wyjechać i poszukać natchnienia w innym kraju. W maju udał się zatem Triestu, a następnie do Poli. Wyspa okazała się dla niego jednak zbyt mało inspirująca, więc postanowił udać się do Wenecji. Podczas rejsu do Włoch, pisarz zainteresował się jednym z pasażerów statku, który w istocie był starcem przebranym za młodzieńca. Gustaw opisuje komizm związany z postacią starca. 

Pisarz zamówił gondolę, która miała dowieźć go do parowca udającego się do Lido. Gondolier okazał się jednak oszustem, który zawiózł bohatera prosto do Lido i uciekł. 

Po zakwaterowaniu w hotelu artysta zaczął obserwować innych gości – w oczy rzuciła mu się grupka Polaków, a szczególnie urokliwy chłopiec, którego wygląd opisuje w swoich notatkach. Postać chłopca skłania Gustawa do ogólnych refleksji na temat piękna. Sam wyjazd staje się dla niego coraz bardziej uciążliwy, pogoda bowiem nie bardzo dopisuje. Pisarz pozostaje jednak w Wenecji, a czas spędza zachwycając się morzem i podglądając chłopca, jak się okazuje imieniem Tadzio. Ten zaczyna zauważać zainteresowanie nieznajo

Polecamy również:

  • Czarodziejska góra - streszczenie skrótowe

    Akcja „Czarodziejskiej góry” toczy się kilka lat przed I wojną światową, w szwajcarskim sanatorium w Davos. Głównym bohaterem powieści jest Hans Castorp, 23 –letni młodzieniec, z zamożnego rodu z tradycjami, który przybywa w odwiedziny do swojego kuzyna Joachima Ziemssena,... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =