Tomasz Mann, Śmierć w Wenecji - streszczenie

Głównym bohaterem opowiadania Tomasza Manna jest pisarz Gustaw von Aschenbach, który znudzony swoją pracą w rodzinnym Monachium postanawia wyjechać i poszukać natchnienia w innym kraju. W maju udał się zatem Triestu, a następnie do Poli. Wyspa okazała się dla niego jednak zbyt mało inspirująca, więc postanowił udać się do Wenecji. Podczas rejsu do Włoch, pisarz zainteresował się jednym z pasażerów statku, który w istocie był starcem przebranym za młodzieńca. Gustaw opisuje komizm związany z postacią starca. 

Pisarz zamówił gondolę, która miała dowieźć go do parowca udającego się do Lido. Gondolier okazał się jednak oszustem, który zawiózł bohatera prosto do Lido i uciekł. 

Po zakwaterowaniu w hotelu artysta zaczął obserwować innych gości – w oczy rzuciła mu się grupka Polaków, a szczególnie urokliwy chłopiec, którego wygląd opisuje w swoich notatkach. Postać chłopca skłania Gustawa do ogólnych refleksji na temat piękna. Sam wyjazd staje się dla niego coraz bardziej uciążliwy, pogoda bowiem nie bardzo dopisuje. Pisarz pozostaje jednak w Wenecji, a czas spędza zachwycając się morzem i podglądając chłopca, jak się okazuje imieniem Tadzio. Ten zaczyna zauważać zainteresowanie nieznajomego.

W wyniku pogody niesprzyjającej zdrowiu Aschenbacha, pisarz podejmuje decyzję o wyjeździe – na dworcu jednak ginie jego bagaż, więc zmuszony jest powrócić o hotelu. Tam z uciechą dalej obserwuje chłopca.

W międzyczasie w mieście zaczyna panować dziwna atmosfera. W powietrzu rozpoznawalny był zapach dezynfekcji. Turyści zaczęli wyjeżdżać, a na słupach pojawiły się ostrzeżenia przed chorobami gastrycznymi spowodowanymi wodą morską i owocami morza. 

Tymczasem zauroczenie pisarza chłopakiem zaczynało przeradzać się w obsesję, a w tym samym czasie miasto obiegła tajemna wieść, że na terenie Wenecji rozprzestrzenia się cholera, ale władze ukrywają to przed turystami.

Gustaw, jak gdyby nigdy nic, starał się dbać o swój wygląd by podobać się Tadziowi – pewnego dnia wybrał się na plażę wybierając miejsce nieopodal bawiącego się chłopca. Tadzio pobiegł do wody i odwrócił się w stronę Gustawa – pisarzowi wydawało się, że dziecko macha do niego i uśmiecha się. Chciał wstać i podejść do chłopca, ale zabrakło mu nagle sił – służby przetransportowały słabego pisarza do hotelu, a po kilku godzinach bohater zmarł.

Polecamy również:

  • Czarodziejska góra - streszczenie skrótowe

    Akcja „Czarodziejskiej góry” toczy się kilka lat przed I wojną światową, w szwajcarskim sanatorium w Davos. Głównym bohaterem powieści jest Hans Castorp, 23 –letni młodzieniec, z zamożnego rodu z tradycjami, który przybywa w odwiedziny do swojego kuzyna Joachima Ziemssena,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44