Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tomasz Mann, Śmierć w Wenecji - streszczenie

Głównym bohaterem opowiadania Tomasza Manna jest pisarz Gustaw von Aschenbach, który znudzony swoją pracą w rodzinnym Monachium postanawia wyjechać i poszukać natchnienia w innym kraju. W maju udał się zatem Triestu, a następnie do Poli. Wyspa okazała się dla niego jednak zbyt mało inspirująca, więc postanowił udać się do Wenecji. Podczas rejsu do Włoch, pisarz zainteresował się jednym z pasażerów statku, który w istocie był starcem przebranym za młodzieńca. Gustaw opisuje komizm związany z postacią starca. 

Pisarz zamówił gondolę, która miała dowieźć go do parowca udającego się do Lido. Gondolier okazał się jednak oszustem, który zawiózł bohatera prosto do Lido i uciekł. 

Po zakwaterowaniu w hotelu artysta zaczął obserwować innych gości – w oczy rzuciła mu się grupka Polaków, a szczególnie urokliwy chłopiec, którego wygląd opisuje w swoich notatkach. Postać chłopca skłania Gustawa do ogólnych refleksji na temat piękna. Sam wyjazd staje się dla niego coraz bardziej uciążliwy, pogoda bowiem nie bardzo dopisuje. Pisarz pozostaje jednak w Wenecji, a czas spędza zachwycając się morzem i podglądając chłopca, jak się okazuje imieniem Tadzio. Ten zaczyna zauważać zainteresowanie nieznajo

Zobacz również

  • Czarodziejska góra - streszczenie skrótowe

    Akcja „Czarodziejskiej góry” toczy się kilka lat przed I wojną światową, w szwajcarskim sanatorium w Davos. Głównym bohaterem powieści jest Hans Castorp, 23 –letni młodzieniec, z zamożnego rodu z tradycjami, który przybywa w odwiedziny do swojego kuzyna Joachima Ziemssena, przebywającego w międzynaro...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11