Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Małe auto - interpretacja i analiza wiersza

Ostatnio komentowane
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Szkoda komentować...
Vaspov • 2019-12-12 14:21:30
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Małe auto” to wiersz Guillaume Apollinaire’a pochodzący z tomu „Kaligramy” (1918). W utworze grafia odgrywa równie ważną funkcję jak tekst. Mamy tu bowiem do czynienia z nowatorską formą kaligramu, a więc wiersza, w którym układ graficzny stanowi wizualną konkretyzację opisywanego przedmiotu. Apollinaire tworząc ową formę poetycką, nawiązał do poezji Stefana Mallarmego i włoskich futurystów. Układ graficzny „Małego auta” przypomina zawikłaną mapę, ale także można w nim dostrzec kształt samochodu (zwłaszcza modelu Forda produkowanego w latach 1908 – 1927) i jego poszczególnych elementów: kół, świateł, dachu.

Wojna jako kres starego świata

Już pierwsze wersy tekstu sytuują go w konkretnej czasoprzestrzeni: 31 sierpnia 1914 roku, Francja, Deauville. Mamy więc do czynienia z rzeczywistością I wojny światowej, która w wierszu stanowi symboliczny koniec starego porządku świata. Podmiotem tekstu jest młody żołnierz, który wraz z dwójką innych mężczyzn odbywa nocną podróż samochodem. Zamienia się ona w koszmar na pograniczy jawy i snu. Samochód staje się tu swoistym wehikułem czasu, który przenosi pasażerów w inną, nową epokę („Pożegnaliśmy całą epokę”, lub: „Czułem jak nowe i zmyślone

Polecamy również:

 • Aldous Huxley - biografia i twórczość

  Aldous Huxley urodził się w 1894 roku w Godalming, w Wielkiej Brytanii. Pochodził z rodziny o tradycjach literackich, jego ojciec był pisarzem i wydawcą. Huxley uczęszczał do szkoły średniej w Eton, a następnie studiował medycynę i filozofię w Oxfordzie. W trakcie studiów przyszły pisarz zapadł jednak na... Więcej »

 • James Joyce - biografia i twórczość

  James Joyce urodził się w 1882 roku w Dublinie, w rodzinie o silnych tradycjach katolickich. Przyszły pisarz uczęszczał do szkół jezuickich i był wychowywany w duchu religijnym. Rodzina z powodu rozrzutności i alkoholizmu ojca żyła w bardzo złych warunkach materialnych. Młody Joyce szybko zbuntował się... Więcej »

 • Tomasz Mann - biografia i twórczość

  Tomasz Mann – wybitny niemiecki prozaik, laureat literackiej nagrody Nobla – urodził się 6 czerwca 1875 roku w Lubece (Niemcy) jako drugi syn senatora Tomasza Johanna Manna i Julii da Silva Bruhns. Więcej »

 • Michaił Bułhakow - biografia i twórczość

  Na początku lat 20. Bułhakow zyskał rozgłos i sławę jako pisarz. Jednak jego pisarstwo, a zwłaszcza powieść „Biała gwardia”, zostało uznane za wrogie wobec dokonań rewolucji, skutkiem czego od 1925 roku żadne dzieło pisarza nie ukazało się drukiem. W 1924 roku związał się z Lubow Jewgieniewną... Więcej »

 • Franz Kafka - biografia i twórczość

  Niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia żydowskiego, ur. 3 lipca 1883 w Pradze. Jego ojciec prowadził sklep galanteryjny, a dzieciństwo Franza upłynęło w towarzystwie trzech sióstr: Gabrieli znanej jako „Elli", Valerii - „Valli” i Ottili - „Ottla”, które wywarły wielki wpływ... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =