Jak napisać interpretację - co to jest, definicja, przykłady - strona 2

tego, kto mówi w utworze, o czym i w jaki sposób, umożliwi odczytanie ukrytych w nim znaczeń. Należy pamiętać, że powstawaniu dzieła sztuki towarzyszy jakiś zamysł, idea. Dzieło to jest wypadkową doświadczeń autora, jego przeżyć, wrażliwości, światopoglądu, wreszcie – czasów, w których przyszło mu żyć. Poza tym autor nieprzypadkowo nadaje mu konkretną formę. Świadomość wielości czynników warunkujących powstanie utworu literackiego i każdego innego dzieła sztuki na pewno pomoże w jego interpretacji.

Przykładowa interpretacja utworu literackiego – wzór – Kubuś Fatalista i jego pan Diderota

Interpretacja wiersza

Dokonując interpretacji wiersza, należy wziąć pod uwagę kontekst oraz ustalenia analityczne dotyczące tytułu utworu, gatunku, do którego należy,  podmiotu, adresata i bohatera lirycznego, sytuacji lirycznej, nastroju, zastosowanych środków poetyckiego wyrazu oraz budowy tekstu.

Przykładowa interpretacja wiersza – wzór – Pokolenie Baczyńskiego

Interpretacja porównawcza

Zestawienie dwóch tekstów powinno umożliwić uchwycenie różnic i podobieństw między nimi oraz wskazanie, w efekcie analizy treści, budowy, języka i stylu, łączącej je nadrzędnej idei. Wspólne mogą być na przykład motyw, konwencja literacka, kontekst lub problem. Realizując zadanie, można interpretować teksty kolejno – jeden po drugim – lub dokonać interpretacji równoczesnej, czyli porównywać teksty w danym obszarze – zagadnienie po zagadnieniu.

Przykładowa interpretacja porównawcza – wzór - Kamizelka i Okulary mojej mamy

Interpretacja obrazu

Obraz, podobnie jak utwór literacki, jest wytworem artystycznym. Jego autorowi w procesie tworzenia towarzyszyła jakaś idea, której podporządkował wykorzystane środki wyrazu. Uważne obejrzenie obrazu, wiedza na temat okoliczności jego powstania oraz zastosowanych technik malarskich i ich funkcji umożliwią „odczytanie” go.

Przykładowa interpretacja obrazu – wzór – Krzyk Muncha

Polecamy również:

 • Interpretacja obrazu – Krzyk Munch

  „Krzyk” Edvarda Muncha powstał w 1893 r. techniką łączoną z wykorzystaniem oleju, tempery i pasteli na kartonie jako wyraz sprzeciwu artysty wobec realizmu. Jest jednym z czterech obrazów przedstawiających tę samą scenę, ale przy wykorzystaniu różnych technik malarskich. Należy do nurtu... Więcej »

 • Interpretacja porównawcza - Kamizelka i Okulary mojej mamy

  „Nasze życie jest jak wielkie jezioro wolno wypełniające się strumieniem lat. W miarę, jak woda się podnosi, ślady przeszłości znikają pod nią jeden za drugim. Ale wspomnienia zawsze będą wychylać głowę, póki jezioro się nie przepełni” – pisał Alexandre Bisson. Wspomnienia. Gromadzimy je od... Więcej »

 • Kubuś Fatalista i jego pan – interpretacja

  „Kubuś fatalista i jego pan” to powiastka filozoficzna Denisa Diderota. Autor pracował nad nią w latach 1765 – 1780, a wydał w 1796 roku. Fabuła opiera się na podróżach głównych bohaterów, jednak wydarzenia przedstawiane są niechronologicznie. Akcja podporządkowana jest... Więcej »

 • Interpretacja wiersza – Pokolenie Baczyński

  Młodość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przypadła na lata wojny. Historia odcisnęła piętno na jego twórczości przesyconej wizjami zagłady cywilizacji i wartości. Apokaliptyczne obrazy końca świata są tym wymowniejsze, że poeta często zestawiał je z pięknem krajobrazów, młodzieńczymi nadziejami, wiarą w... Więcej »

Komentarze (5)
Wynik działania 5 + 4 =
????
2021-05-03 12:09:22
????????nigdy sie tego nie naucze choć by był z tego jakiś sprawdzian. Dobrze mówię???(piszę)
no i co że matura za miesiąc a ja się dopiero uczę
2021-04-05 17:27:13
myślę że widzimy się na bezrobociu
Jakiś typ z internetuw (błąd specjalnie)
2020-04-01 06:20:44
No siemka nie nauczę się tego w 2,5 min bo tyle mam na zadanie c:
Ahmed
2019-11-24 13:15:54
To jakaś czarna magia, nigdy się tego nie nauczę
Marta
2019-10-29 15:54:15
To jest takie proste
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
git
• 2023-02-08 21:11:48
latwe
• 2023-02-08 17:29:35
spkk
• 2023-02-08 15:11:50
Dzk
• 2023-02-08 14:34:22
Co za down to zadaje
• 2023-02-07 17:34:39