Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Plemiona barbarzyńskie i Królestwa Barbarzyńskie na zachodzie Europy (V-VII w.) - strona 3

końca pozostali poganami, zostali schrystianizowani już w V w.. Również od początku tego samego wieku wszystkie plemiona celtyckie, w wyniku swoich łupieżczych wypraw, stały się prawdziwą plagą nie tylko Brytanii lecz również Galii. Następnie obszary te najechali Anglowie, Sasi oraz Jutowie.

Plemiona i Królestwa Barbarzyńskie – Galia

Na kontynencie europejskim sąsiadami Cesarstwa były plemiona germańskie, pochodzące głównie z półwyspu Jutlandzkiego oraz Skandynawskiego. Podczas ekspansji tych ludów nastąpił ich podział na 3 grupy – pierwsza z nich pozostała w praojczyźnie, druga grupa skierowała się w stronę Renu oraz górnego Dunaju, trzecia z nich po przekroczeniu Łaby ujarzmiła Słowian nadodrzańskich.

Znaczna część plemion germańskich, która po najechaniu Cesarstwa Rzymskiego i założeniu swoich królestw na jego zachodnich obszarach, przyjęła chrześcijaństwo. Jednak było one zgodne z heretycką formą Ariusza, co powodowało ciężkie stosunki z katolicką ludnością podbitych obszarów oraz słabość założonych przez nich królestw. Z drugiej strony król Franków Chlodwig przyjął wraz z całym swoim otoczeniem oraz ludem chrzest w kościele katolickim w roku 496. Spowodowało to de facto podstawę jedności między zdobywcami – Frankami, a katolickimi podbitymi mieszkańcami Galii. Dzięki temu monarchia franków zagarnęła pod swoje panowanie Galię.

Źródła:
M. Chmaj, W. Sokół, J. Wrona – Historia (Repetytorium); Difin; Warszawa 2003
T. Manteuffel – Historia Powszechna, Średniowiecze; PWN; Warszawa 1994

Zobacz również

  • Wędrówki ludów w średniowieczu (IV-IX w.) - Wielka wędrówka ludów

    Od drugiej połowy IV w. rozpoczęły się najazdy ludów barbarzyńskich. Byli to azjatyccy koczownicy – Hunowie IV – V w., Awarowie VI – VII, Bułgarzy VII w., bądź też plemiona słowiańskie oraz germańskie. Wśród tych ostatnich najważniejsze grupy najeźdźców tworzyli wówczas – Wizygoci,...

    Więcej
  • Afryka - państwo Wandalów. Upadek i przywrócenie władzy Bizancjum

    W roku 429, pod wodzą swojego króla Genzeryka, Wandalowie przeprawili się przez Cieśninę Gibraltarską na kontynent Afrykański. Istniały dwa podstawowe powody inwazji germańskiego plemienia. Po pierwsze chcieli wykorzystać dogodną dla siebie sytuację wewnętrzną w Afryce – walki polityczne miedzy ówczesnym namiestniki...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 1 =
ToTwójKoszmar
2017-03-12 18:55:54
Bardzo słabe!
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28