Karol Wielki - biografia, lata panowania

Karol Wielki – Pochodzenie

Karol swój przydomek zawdzięczał nie tylko swoim dokonaniom, ale również wysokiemu wzrostowi (podobno miał ok. 192 cm). Urodził się w roku 742. Był wnukiem Karola Młota – majordoma frankijskiego, który powstrzymał islamską inwazję oraz synem Pepina Krótkiego, pierwszego władzy z dynastii Karolingów.

Karol Wielki był królem Franków, a od roku 800 również cesarzem rzymskim. Po śmierci swojego ojca, w roku 768, został współrządcą wraz ze swoim bratem Karolomanem. Po jego śmierci, w roku 771, został jedynym władcą państwa franków. Karol zmarł w Akwizgranie w roku 814.

Karol Wielki – Lata Panowania

W latach 778 – 801 Karol Wielki prowadził wojny z Sasami, których ostatecznie podbił i zmusił do przyjęcia chrześcijaństwa. Następnie los Sasów podzielili Longobardowie w północnych Włoszech, których podbił w roku 774, a ich ziemie zostały włączone w obszar królestwa franków. W latach 778 – 801 Karol Wielki prowadził kampanie przeciwko Arabom w Hiszpanii. Pomimo początkowych niepowodzeń, ostatecznie odniósł nad nimi zwycięstwo. W roku 788 do państwa franków przyłączona została Bawaria, a w roku 795 podjął wyprawę przeciwko Awarom, których również podbił.

Tym samym Karol oparł grancie swojego państwa na rzece Ebro, środkowym Dunaju oraz Łabie. Na olbrzymi obszar państwa stworzonego przez Karola, składały się tereny dzisiejszych państw – Belgii, Holandii, Francji, Szwajcarii, Austrii, Korsyki, północnych Włoch, zachodnich Niemiec oraz północno – wschodniej części Hiszpanii.

Praktycznie przez cały okres swoich rządów Karol Wielki utrzymywał ścisłe kontakty polityczne z papiestwem. Uznano go za największego władcę chrześcijańskiego, 25 grudnia 800 r. koronowano go na cesarza w Rzymie, co miało podkreślić jedność chrześcijaństwa.

Oprócz rozwoju terytorialnego oraz dobrych układów z duchowieństwem, Karol Wielki zadbał również o rozwój kultury. Okres jego rządów zaznaczył się w dziejach kultury znaczącym podniesieniem jej poziomu, dzięki temu nadano mu nazwę „Renesansu Karolińskiego”. Był opiekunem wielu artystów, których zapraszał na swój dwór, również z innych krajów. Zadbał również o kształcenie duchowieństwa – zakładał szkoły przyklasztorne oraz liczne biblioteki.

Imperium zbudowane przez Karola Wielkiego przetrwało 30 lat po jego śmierci. Spadek przejął jego jedyny żyjący potomek męski – Ludwik zwany Pobożnym.

Polecamy również:

 • Wojny i podboje Karola Wielkiego

  W latach 778 – 801 Karol Wielki prowadził wojny z Sasami, których ostatecznie podbił i zmusił do przyjęcia chrześcijaństwa. Następnie los Sasów podzielili Longobardowie w północnych Włoszech, których podbił w roku 774, a ich ziemie zostały włączone w obszar królestwa... Więcej »

 • Koronacja Karola Wielkiego na cesarza - okoliczności, data, znaczenie

  W latach 772 – 804 Karol Wielki prowadził kampanie wojenne przeciwko Sasom, których ostatecznie podbił i zmusił do przyjęcia chrześcijaństwa. W roku 774 w północnej Italii, pokonani przez władcę Franków zostali Longobardowie, a ich ziemie zostały włączone do królestwa Karola. W... Więcej »

 • Monarchia Karola Wielkiego - idee, struktura, funkcje

  Od roku 771 Karol Wielki zostaje jednym władcą państwa Franków. Od początku swoich rządów rozpoczyna liczne akcje zbrojne, które doprowadzają do niebywałego w historii Franków, rozszerzenia granic ich państwa. Więcej »

 • Reformy Karola Wielkiego w państwie Franków - historia, opis

  Karol Wielki (742 – 814) był królem Franków od roku 769 oraz cesarzem od roku 800. Jego ojcem był protoplasta panującej dynastii Karolingów – Pepin Krótki. W okresie swojego panowania Karol dbał o rozwój gospodarczy oraz kulturalny Państwa Franków. W tym celu... Więcej »

 • Dlaczego Karola nazwano „Wielkim”? Dokonania Karola Wielkiego

  Polityka ekspansyjna charakteryzowała przez cały VIII w. rządy dynastii karolińskiej. Próby politycznego zjednoczenia ziem wchodzących w skład monarchii, rozszerzenie granic terytorium miały potwierdzić dominacje dynastii Karolingów. Ponad to prowadzono liczne wojny, które oprócz... Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 3 + 1 =
nick
2020-12-17 15:41:46
XD
Camila
2019-03-02 10:04:05
XD
Camila
2019-03-02 10:03:15
Nudne
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43