Reformy Karola Wielkiego w państwie Franków - historia, opis

Karol Wielki (742 – 814) był królem Franków od roku 769 oraz cesarzem od roku 800. Jego ojcem był protoplasta panującej dynastii Karolingów – Pepin Krótki. W okresie swojego panowania Karol dbał o rozwój gospodarczy oraz kulturalny Państwa Franków. W tym celu przeprowadził wiele reform, w tym m.in. monetarną, zadbał o wysoki poziom nauczania w szkołach klasztornych oraz zapewnił stałe dochody skarbowi państwa.

Reformy Karola Wielkiego – Skarb

Od czasów rządów wcześniej panującej dynastii Merowingów, nie wytworzyło się rozróżnienie pomiędzy własnością państwa a osobistym majątkiem władcy. W okresie rządów Karola Wielkiego zwiększyły się – prawdopodobnie ze względu na intensywność prowadzonych wojen, daniny płacone przez ludy trybutarne oraz korzyści wyniesione ze zdobyczy wojennych. Ponadto wzrosła również liczba poszczególnych usług na rzecz monarchy, w tym różnego rodzaju robocizny publiczne.

Reformy Karola Wielkiego – Służba wojskowa

Jednym z cięższych obowiązków – do jakiego byli zobowiązani mieszkańcy państwa karolińskiego, była służba wojskowa. Karol w celu zniwelowania niebezpieczeństwa płynącego z coraz częstszego uchylania się ludności od obowiązku służby wojskowej, zreformował swoje wojsko. W tym celu uczynił seniorów odpowiedzialnych za służbę w armii swoich wasali.

Jednocześnie jednak nadał pierwszym prawo dowodzenia oddziałami własnych wasali oraz zatwierdził umowę komendacyjną, jako podstawę drugiej równoległej do państwowej sieci administracyjnej. W efekcie przekształcono komendację z organu prywatno – prawnego na publiczno – prawną. W praktyce stanowiła ona jedną z podstawowych elementów ustroju państwa Karola Wielkiego.

Reformy Karola Wielkiego – Reforma monetarna

W okresie panowania Pepina Krótkiego, władca rozpoczął reformę monetarną Państwa Franków. Jednak dopiero jego syn Karol ujął ją w ramy przepisów prawnych. Podstawą systemu monetarnego Karola Wielkiego był srebrny denar – „wybijany w liczbie 240 sztuk z funta czystego srebra” (T. Manteuffel. Historia Powszechna. Średniowiecze). W tym samym czasie praktycznie zaprzestano wypuszczania monet złotych.

Podstawowym celem reformy monetarnej miało być wprowadzenie jednolitej monety. W tej sytuacji Karol Wielki starał się skupić w jednym miejscu bicie monet. Ponadto dbał również o jednakowy wygląd bitych monet. Na jednej ze stron znajdowało się imię oraz tytuł władcy, a w centrum umieszczano krzyż. Natomiast na drugiej stronie znajdował się monogram panującego wraz z nazwą mennicy.

Reformy Karola Wielkiego – Szkolnictwo

W czasach panowania Karola Wielkiego szkoleniem przyszłych przedstawili stanu duchownego zajmowały się klasztory. Ze względu na bardzo niski poziom kształcenia, jaki w nich panował – większość kleru nie była w stanie zrozumieć najprostszego tekstu w języku łacińskim, reformy władca rozpoczął właśnie od nich.

W celu jej przeprowadzenia, zwrócił się o pomoc do cudzoziemców zamieszkujących obszary, na których łacina zachowała pierwotną czystość. W efekcie ich pomocy w szkołach kontynentalnych przywrócono łacinie dawną wymowę, składnie oraz ortografię.

W tym samym czasie Karol – niezależnie od szkół klasztornych, rozkazał zakładać w stolicach poszczególnych diecezji szkoły katedralne. W placówkach tych podjęto próby powrotu do wcześniejszego sposobu nauczania. W tym wypadku przedmiot studiów stanowiło siedem sztuk wyzwolonych.

Polecamy również:

  • Trójpolówka - rewolucja w rolnictwie

    Trójpolówka była formą uprawy ziemi wprowadzoną w Europie Zachodniej przez Karola Wielkiego. W Polsce ten sposób gospodarowania ziemią pojawił się w II połowie XII wieku za sprawą zakonu cystersów, którzy stosowali ją na własnych polach uprawnych. Stopniowo zaczęła się... Więcej »

Komentarze (6)
Wynik działania 3 + 1 =
Olowka
2024-02-15 17:08:38
Bardzo porzyteczny i morzna się nauczyć wiele rzeczy o karolowi wielkiego
pogchampik
2021-03-02 12:01:57
spoczko
Pasword
2021-02-16 15:07:22
czemu tak mało proszę wiecej
POGCHEMP
2021-01-29 11:08:54
naprawde warte polecenia. dzieki brahu
gj eni gub
2021-01-29 11:07:57
świetne i wzruszające!
LMQ
2020-02-02 11:17:40
takie średnie
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53