Paul Adrien Maurice Dirac – biografia i dokonania - strona 2

najwyższe naukowe odznaczenie za „odkrycie nowych płodnych aspektów teorii atomów i ich zastosowanie”. Najważniejsze twierdzenia opublikował on w 1930 roku w pracy „Podstawy mechaniki kwantowej”. Wkład Diraca w fizykę kwantową polegał przede wszystkim na sformułowaniu tak zwanego równania falowego (równanie Diraca) przedstawiającego relatywistyczny ruch elektronu. Naukowiec opierał się w swoich obliczeniach na wzorze Schrödingera oraz Kleina-Gordona. Jego równanie zostało opracowane dla cząstek o spinie 1/2.

Dirac uważał, że próżnia jest morzem cząstek o ujemnej energii (tak zwane morze Diraca), ponieważ wszystko dąży do energii najniższej. W morzu tym, według naukowca mają pojawiać się dziury o energii dodatniej. Tym samym naukowiec jako pierwszy wysunął hipotezę o istnieniu dodatniego elektronu. Teoria o antycząstce elektronu została potwierdzona przez Carla Andersona, który w 1932 roku odkrył pozyton. Sama zaś koncepcja morza Diraca, a także jego twierdzenia o istnieniu antymaterii zostały zakwestionowane.

Naukowiec w 1939 roku wprowadził również do mechaniki kwantowej nowy sposób zapisywania stanów kwantowych, zwany notacją Diraca (notacja bra-ket).

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 3 =
elpe
2017-12-13 20:17:11
Coś tu nie gra - notacji bra-ket używa Dirac już w "Principles of Quantum Mechanics" (I wydanie w 1930 roku), więc nie mógł wprowadzić jej dopiero w 1939.
Ostatnio komentowane
2
kk • 2021-01-22 14:02:14
czasownik Amerykę osoba liczba czas rodzaj ...
maja kaja • 2021-01-22 12:34:31
Frankowi- germański lud barbarzyński.
ANONIM • 2021-01-22 11:10:48
nieeeeee pomocneeeee
ja bo kto inny • 2021-01-22 09:16:29
dzieki
dwasdwadsa • 2021-01-22 08:10:58