po zmianie stosunków między Niemcami i Rosją Stalin nie zmienił postępowania, przekazując fałszywe informacje lub wypowiadając się ogólnikami (np. o tym, że być może zostali oswobodzeni przez żołnierzy Wehrmachtu i rozpierzchli się po olbrzymich terenach Rosji).
Odkrycie zbrodni katyńskiej
Masowe groby w Katyniu odkryto już w 1941 r. – dokonali tego dzięki pomocy miejscowej ludności dwaj polscy robotnicy przymusowi. Jednakże dopiero w 1943 r. sprawą zainteresowali się Niemcy i rozpoczęli prace ekshumacyjne.
Dnia 13 kwietnia 1943 r. w Radiu Berlin pojawił się komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim 10000 zwłok polskich żołnierzy.
![]() |
Oficerskie naramienniki i banknoty odnalezione w zbiorowych mogiłach |
III Rzesza postanowiła poprosić o badanie miejsca zbrodni MCK (Międzynarodowy Czerwony Krzyż), lecz organizacja odmówiła, ponieważ na postępowanie takie nie zgodził się Stalin (działania MCK wymagały zgody każdej ze stron). W takim wypadku Niemcy powołali MKL (Międzynarodową Komisję Lekarską), w skład której wchodzili uczeni z państw zależnych oraz 1 badacz szwajcarski. Na miejsce przybyła także delegacja PCK (Polskiego Czerwonego Krzyża).
Prace w Katyniu prowadzone były do jesieni 1943 r. (później teren ten opanowała Armia Czerwona). W dokumentach z tamtego