Sprawozdanie ze spektaklu

„Hrabia Aleksander Fredro klasycznie”

„Zemsta” to doskonale znana polskiemu widzowi historia sąsiedzkiego konfliktu osadzona w realiach XVIII-wiecznej wsi polskiej. Wyraziste postacie, świetnie skrojona intryga, ponadczasowy komizm sprawiają, że komedia Fredry nie schodzi z afisza od dnia swojej premiery w 1834 r.

Teatralne przedstawienie w reżyserii Jana Świderskiego z 1972 r. zrealizowane zostało na potrzeby Teatru Telewizji. Główne role zagrali Jan Świderski (Cześnik Raptusiewicz), Czesław Wołłejko (Rejent Milczek), Krzysztof Kalczyński (Wacław), Joanna Jędryka (Klara), Wojciech Pokora (Papkin), Emilia Krakowska (Podstolina). Oprawę muzyczną spektaklu przygotowała Hanna Zaczeniuk, a scenografię - Hanna Volmer.

Akcja rozpoczyna się, gdy na zamek wraca Papkin, ubogi szlachcic, samochwała i tchórz. Cześnik powierza mu rolę swata – żąda, aby ten w jego imieniu oświadczył się Podstolinie. Raptusiewicz jest przekonany, że związek z zamożną wdową rozwiąże jego problemy finansowe. Podstolina przyjmuje ofertę z tych samych powodów, które kierują Cześnikiem.

Tymczasem Rejent zatrudnia murarzy do naprawy muru dzielącego zamek na dwie części – tę należącą do niego i tę, którą w imieniu Klary zarządza

Polecamy również:

  • Sprawozdanie z wycieczki do Warszawy

    Śladami Alka, Rudego i Zośki 7 czerwca br. dwudziestoosobowa grupa uczniów klasy VIII Szkoły Podstawowej w Klikach pod opieką wychowawcy oraz nauczyciela języka polskiego wzięła udział w jednodniowej wyciecze Śladami bohaterów »Kamieni na szaniec«. Po stolicy oprowadził... Więcej »

  • Sprawozdanie z wydarzenia - z akademii szkolnej

    "Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy…" 17 grudnia br. Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Jagodowie pod opieką mgr Janiny Kowalczyk przygotował uroczystą akademię bożonarodzeniową, na którą zaproszeni zostali nauczyciele, pracownicy szkoły oraz społeczność uczniowska. Na gości czekała... Więcej »

  • Sprawozdanie z filmu

    „Ci cholerni Polacy…” „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” jest efektem współpracy polsko-brytyjskiej. Ten dramat wojenny w reżyserii Denisa Delića, czerpiący inspirację z książki Arkadego Fiedlera, miał swoją premierę 31 sierpnia 2018 r. W postaci polskich lotników... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Who NOŁŚ
• 2022-01-26 20:27:13
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13